Povprečna odrasla oseba zboli dvakrat ali trikrat na leto, poroča Well+Good, a prehodna obdobja, kot je jesen, ki nas vedno znova preseneti z ohladitvijo, lahko prispevajo k povečanemu številu grip in prehladov.
Pri ohranjanju zdravja pa igrajo vlogo tudi drugi dejavniki, povezani z življenjskim slogom, ki jih lahko nadzorujemo. Odkrijte, kateri dejavniki vplivajo na vaše zdravje in kako si lahko pri preprečevanju bolezni pomagate.
Pomanjkanje spanja
Strokovnjak za nalezljive bolezni dr. Nikhil Bhayani opozarja, da krajši čas spanja zmanjšuje sposobnost telesa, da se bori proti vsiljivim mikrobom.
Ljudje, ki spijo samo šest ur na noč, imajo namreč štirikrat večjo možnost, da se bodo prehladili, ko bodo izpostavljeni virusu, v primerjavi s tistimi, ki spijo sedem ur ali več.
Stres
Stresna življenjska obdobja lahko povečajo verjetnost za bolezen, saj visoka raven kroničnega stresa zavira vaš imunski sistem. Posledično se virusi, ki ste jim izpostavljeni, lažje prikradejo mimo obrambnega sistema vašega telesa in povzročijo okužbo.
Druge bolezni
Bolezni, kot so multipla skleroza, nepravilno delovanje ščitnice, sladkorna bolezen, revmatoidni artritis in druge, lahko oslabijo vaš imunski sistem, kar poveča tveganje, da boste pogosteje zboleli.
Okolje
Če preživljate več časa na mestih, kjer je več mikrobov, obstaja velika verjetnost, da boste prej zboleli. Morda ste pred kratkim začeli novo službo, kjer ste obkroženi z večjim številom ljudi, ali pa morda prihajate v stik s površinami, na katerih se skriva več mikrobov – pomislite na javne kljuke, nakupovalne vozičke, skupne elektronske naprave, ograje ali gumbe dvigal.
Pomanjkanje hranil
Vitamini C, D in E skupaj z minerali, kot sta cink in selen, igrajo ključno vlogo pri podpiranju imunskega sistema. Njihovo dolgotrajno pomanjkanje lahko povzroči večjo dovzetnost za bolezen.
Kako preprečiti prepogosto zbolevanje?
Umivanje rok
Že redno umivanje rok lahko zmanjša možnost okužbe, zato si roke temeljito operite pred jedjo in vsakič, ko pridete domov.
Zdrava prehrana
Zdrava prehrana pomembno vpliva na krepitev imunskega sistema. V svojo vsakodnevno prehrano vključite polnozrnate izdelke, sadje in zelenjavo, oreščke, semena in zdrave maščobe.
Gibanje
Vadba poveča kroženje belih krvnih celic, ki se borijo proti okužbam, in pomaga pri izpiranju dihalnih mikrobov iz pljuč in dihalnih poti. Poleg tega pa je tudi primarno sredstvo za lajšanje stresa.