Borovnice – uživanje tega malega modrega sadja je odličen način za vnos dnevne doze ogljikovih hidratov. Poleg tega pa redno uživanje borovnic in ostalih jagod zmanjšuje občutljivost na inzulin. Raziskovalci pravijo, da protivnetni učinek fitokemikalij v borovnicah pripomore k zmanjševanj verjetnosti za nekatere kardiovaskularne bolezni, ki se pojavijo pri diabetesu tipa 2.
Pomaranče, grenivke in mandarine – raziskave kažejo, da ima uživanje agrumov pozitiven dolgoročen učinek na sladkor v krvi in ravni holesterola, zahvaljujoč protivnetni snovi hesperidin in zdravi dozi vlaknin. Dodatne raziskave iz Hrvaške univerze javnega zdravja pa tudi namigujejo, da je uživanje celotnega sadeža, a ne soka, povezano z manjšim tveganjem za diabetes tipa 2.
Čičerika fižol in leča – hrana z nizkim glikemičnim indeksom je dobro poznana kot koristna za diabetes, a nove raziskave kažejo, da ima uživanje stročnic tudi terapevtski učinek. V študiji leta iz leta 2012, objavljeni v Arhivu notranje medicine, so osebe z diabetesom tipa 2 uživale eno skodelico stročnic dnevno, kot del dnevnega vnosa OH, tri mesece. Vsakodnevni jedci stročnic v raziskavi so pokazali večje zmanjšanje vrednosti hemoglobina A1c in zmanjšanje krvnega pritiska, od ostalih.
Temna čokolada – lahko sladkarija znatno izboljša nadzor glukoze? Nekatere raziskave so pokazale, da majhne količine visoko kvalitetne temne čokolade, zaužite vsak dan, zmanjšujejo raven inzulina in krvni pritisk. Vidni učinki se pripisujejo snovem imenovanim polifenoli. Osebe z diagnosticiranim diabetesom pa se morajo vseeno posvetovati z zdravnikom, če lahko zamenjajo druge Oh s temno čokolado.
Zelenjavni obroki – vegetarijanci imajo opazno manjše tveganje za razvoj diabetesa tipa 2, mnogi predpostavljajo, da je to zaradi nižjega TMI. Študija iz leta 2012 objavljena v Journal of Preventive Medicine je odkrila, da ima prehrana, bogata z hranili in osredotočena na dnevni vnos sadja, zelenjave, oreščkov in stročnic, ki izključuje meso, velik vpliv na osebe z diabetesom. Po sedmih mesecih take diete, so imeli sodelujoči opazno zmanjšan HgbA1c, krvni pritisk in trigliceride, opazno povečane ravni HDL-ja, in kar 62 odstotkov jih je imelo normalne ravni krvnega sladkorja.
Olivno olje – menjava nasičenih in trans maščob z volj zdravimi in nenasičenimi maščobami je ključno za vse, a vrsta zaužitih maščob tudi igra vlogo pri zdravju tisti z diabetesom tipa 2. Predvsem zato, ker je diabetes povezan z povečanim tveganjem za srčne bolezni in možganske kapi. Uživanje ekstra deviškega olivnega olja je ne samo povezano z zmanjšano riziko za diabetes, ampak raziskave tudi kažejo, da boljša raven inzulina v krvi s svojimi protivnetnimi učinki.
Probiotiki – v preteklih letih so mnoge študije pokazale učinke, ki jih imajo ”dobre” bakterije na regulacijo glukoze. Nekatere so se osredotočale na vnos jogurta, druge na vnos probiotikov. Začetni rezultati vseh raziskav kažejo, da uživanje hrane z veliko probiotičnimi bakterijami, opazno izboljša raven glukoze v krvi in HgbA1c, če se uživajo redno dlje kot 8 tednov.
Cimet – pomaga pri zmanjšanju sladkorja v krvi. Točen mehanizem tega, kako cimet to počne in kakšen je priporočen vnose, se še raziskuje. A večina raziskav kaže na sposobnost cimeta, da pomaga pri vsakodnevnem in dolgoročnem nadzoru glukoze v krvi, a ne pojavljajo se nikakršni stranski učinki, razen, da ima hrana boljši okus. Na ovsene kosmiče posujte mali cimeta, ali pa ga dodajte v jogurt ali smoothie.
Prispevek je bil objavljen na miss7.