Kako izbira igrač vpliva na otrokov razvoj

23. marec 2022
Kako izbira igrač vpliva na otrokov razvoj

Kako izbira igrač vpliva na otrokov razvoj

23. marec 2022

Pred nakupom igrač je dobro razmisliti, kakšne vrste igro želite spodbuditi pri otroku. Skozi igrače namreč odkriva sebe in svet okoli sebe, razvija svoje motorične sposobnosti in koordinacijo.

O igri in igračah smo se pogovarjali s Tamaro Sunarič, učiteljico razrednega pouka, ki je ravno na podlagi nekaj let izkušenj dela z otroki, raziskovalne žilice in želje, da bi svoji hčerki ponudila najboljše, ustvarila tihe knjige za najmlajše.

»Zelo pomembno je, v kakšnem okolju otrok raste in se razvija«, pravi Tamara Sunarič, učiteljica, mama in oseba, ki v življenju vedno znova raziskuje in odkriva.  

Pomemben dejavnik v otroštvu so zagotovo tudi igrače, brez katerih zagotovo ne gre. Priznati moramo, da je ponudba res velika in da je razpon cen določenih igrač res velik. Starši se pogosto znajdejo v dilemi, katere igrače so res pomembne in potrebne za otrokov razvoj, katere izmed njih bodo učinkovite in tiste, ki otroka ne bodo motivirale za daljšo uporabo.

»Ravno zato je dobro poznati namen uporabe posamezne igrače. Menim, da je dobra igrača tista, ki pri otroku spodbudi kreativno igro, logično mišljenje in razvija domišljijo. Igrače se seveda razlikujejo glede na različne kriterije, a kljub temu naj bo vsem skupno, da otrokovega mišljenja pri igri ne omejujejo temveč ga spodbujajo h kritičnem mišljenju, iskanju rešitev in novih poti do cilja, ter ga motivirajo za uporabo«, še dodaja Tamara Sunarič.

Kako se je porodila ideja o Smarti book?

Za mano je že nekaj let izkušenj pri delu z otroki. Pri tem delu zelo uživam in prav tako dajem vse od sebe, da otrokom na zanimiv način predam znanje, izkušnje in jih spodbujam k ustvarjalnosti in napredovanju. Delo v razredu res obožujem, stremim k temu, da so učenci pri delu čim bolj inovativni, motivirani in radovedni.

Poleg poučevanja, pa zelo rada ustvarjam, oblikujem in izdelujem različne stvari. Ravno zato, sem si želela za svojo hčerko ustvariti tiho knjigo. Nato sem ob spodbudi domačih svojo idejo razširila, poiskala ves potreben material in se v samo izdelavo in oblikovanje bolj poglobila. Zatem se je porodila Smarti ideja in tako je nastalo naše malo podjetje Smarti book. Pri iskanju različnih dejavnosti, ki jih najdete na vsaki strani naše tihe knjige, se trudim oblikovati zanimive, a hkrati poučne vsebine. Med seboj se razlikujejo predvsem po težavnosti stopnji dejavnosti, velikosti dodatnih delov na strani, vsebini in barvni kombinaciji. Nekatere vsebujejo bolj kompleksne dejavnosti, medtem ko so druge bolj prilagojene za razvoj dojenčka.

Do zdaj sem oblikovala osem različnih tihih knjig, ki se med seboj razlikujejo po težavnostni stopnji delovnih nalog in so tako primerne za različna starostna obdobja. Knjige so primerne že od obdobja novorojenčka dalje. Starostne omejitve ni, saj otroci s knjigo razvijajo svojo kreativnost, dejavnosti pa so zanimive tudi starejšim otrokom.

Smarti book je igrača, a obenem odličen pripomoček za učenje. Kaj vse lahko z njim otrok počne?

Smarti book, tihe knjige otroka predvsem spodbujajo h kreativni igri in simbolni igri. Otrok preko različnih dejavnosti razvija grobo in fino motoriko, govorno – jezikovne sposobnosti, senzorno integracijo in spoznava veliko različnih tematskih vsebin. Pri oblikovanju posameznih strani sem pozorna tudi na to, da se otrok pri dejavnosti seznani z različnimi situacijami, ki jih bo potreboval tudi pozneje v življenju (npr. obešanje perila, priprava različne hrane, higienska opravila, ipd.).

Kolekcija knjig Smarti pomembno vpliva tudi na razvoj fine motorike, ki jo kasneje otroci potrebujejo pri držanju pisal, barvic, čopičev, sestavljanju kock itd…Nam lahko poveste kaj več?

Res je, fina motorika imam pomembno vlogo pri otrokovem razvoju. Razvijamo jo tako, da otrok uporablja manjše mišice rok (mišice v zapestju in prstih), ki skupaj z možgani skrbijo, da je otrok spreten in sposoben uporabe dlani in prstov. S predopismenjevalnimi in opismenjevalnimi vajami skrbimo za razvoj fine motorike že v predšolskem obdobju. Prav te vaje so skrite tudi v naših knjigicah. Otroka spodbujajo k pincetnemu prijemu (kljukice oz. ščipalke za obešanje perila, odpenjanje zadrg in gumbov, iskanje parov, itd.). V knjigi je veliko manjših delov, ki spodbujajo otrokovo spretnost, da izvedejo dejavnost. Vse to pa vadi skozi igro, zato je uspeh zagotovljen. Te vaje bodo otroka uspešno popeljale v učenje pisanja, slikanja, tipkanja na računalniku in druge življenjske situacije.

V kolekciji poleg knjig najdemo tudi naprstne lutke, ki se lahko uporabljajo za uprizoritev raznih iger ali pa kot pripomoček pri učenju.

Naprstne lutke so odličen pripomoček pri govornem razvoju, saj otroka definitivno spodbudijo h govoru in tudi nebesedni komunikaciji (obrazna mimika, otrok opazuje lutke). Prav tako pa jih lahko uporabimo kot pripomoček za čustveno izražanje. Otrok preko lutke pokaže, kakšna čustva so trenutno prisotna in po navadi lažje opišejo, kako se počutijo. Sramežljivi, bolj zaprti otroci se s pomočjo lutk hitro sprostijo in brez težav govorijo z nami. Uporabljam jih tudi v šoli pri pouku, učenci jih radi nataknejo tudi na svoja, tako so za natančno in pravilno pisanje še bolj motivirani (saj jih opazuje določena žival).

Vse prevečkrat vidimo malčke, ki namesto igrač ali knjig, v rokah držijo mobilni telefon ali tablico? Kakšen je vaš pogled na vse to?

Ja, se strinjam. Menim, da se je z razvojem tehnologije definitivno spremenil tudi način odraščanja otrok, ne glede na to, ali je nam to všeč, ali ne. Kljub temu pa sem zagovornik tega, da je potrebno uporabo tehnologij (telefona, računalnika, tablic, televizije) skrbno nadzorovati. Pomembno je, da otroku pokažemo, da se lahko zamoti in igra tudi z drugimi igračami. Najlažje je seveda ponuditi telefon ali tablico, vendar imajo druga določene igrače nedvomno boljši končni cilj in namen kot uporaba telefona. Pomembno je, da otroka skozi zgodbo motiviramo za določeno igro, tako bo nezavestno razvijal nove sposobnosti in kvalitetno preživljal prosti čas. Predvsem želim izpostaviti, da moramo biti tudi mi starši vzoren zgled pri uporabi telefona in ostale tehnologije, ter svoj prosti čas posvetiti igri, pogovoru ali usmerjanju naših otrok. Le tako lahko tudi od njih pričakujemo manjšo uporabo, tj. odvisnost od telefona in drugih elektronskih naprav.

Starši pogosto potožijo, da se njihov otrok hitro naveliča določene igre ali igrače. Kakšen je vaš pogled na to?

Starši nam učiteljem pogosto potožijo, da so njihovi otroci hitro naveličani posameznih dejavnosti ali igrač. Da jim je vse dolgočasno in da za pridobivanje znanja in novih sposobnosti niso motivirani.

Ali obstaja rešitev za to? Prepričana sem, da obstaja!

Pomembno je, da starši ali učitelji, otrokom vse skupaj malo ‘zapakiramo’ in predstavimo kot zgodbo. Vsako navodilo posamezne igre lahko malo priredimo/prilagodimo in ga tako motiviramo, da se z nami poda v čudovit svet novih spoznanj in dejstev. Otroci so zelo samozavestni, če ob koncu določene igre ali aktivnosti naredimo tudi kratko ‘analizo’, kaj so se ob koncu igre naučili, kaj novega so izvedeli. Motiviramo jih lahko tudi tako, da jih nagovorimo, naj določeno dejavnost ali igro predstavijo svojim prijateljem, sorojencem ali sorodnikom. Otroci se zelo dobro počutijo, če so oni tisti, ki vodijo igro, nas nekaj naučijo ali pokažejo.

Smarti book tihe knjige otroku ponujajo dejavnosti, ki jih bodo motivirale in ob igri sprožile veliko novih procesov pridobivanja znanja in novih sposobnosti. Na začetku jih skozi vsebino knjige lahko vodimo mi, tako, da jim predstavljamo posamezne dejavnosti. Pri tem seveda vpletemo vsebino iz življenjskih situacij, saj imajo to zelo radi. Vse dejavnosti spodbujajo razvoj govorno-jezikovnih sposobnosti in zavzemajo različna področja. Izpostavila bi predvsem govorno in slušno zaznavanje, razvoj grobe in fine motorike, spoznavanje različnih tematik, itd.

Knjiga, pa kakršnakoli, je vedno lepo darilo. Ali so na voljo kakšni paketi, morda personaliziranje posamezne knjige?

Personalizacija je danes nedvomno zelo popularna in zaželena pri ljudeh. Tudi otroci so zelo veseli, ko na knjigici preberejo svoje ime. Personaliziramo lahko čisto vsako izmed knjigic, tudi najnovejšo v naši ponudbi, ki je namenjena novorojenčkom.

Ali nameravate v prihodnosti razširiti ponudbo, morda napisati kakšno pravljico?

Načrtov za prihodnost je kar nekaj in tudi idej za nove izdelke, vendar gremo počasi naprej, saj si želimo zagotoviti dobro kvaliteto in vso potrebno zalogo.

SmartiBook – tiha knjiga je igrača, ki bo otroke zabavala, medtem ko staršem lahko služi tudi kot super orodje pri vzgoji in učenju.

Avtor
Piše

Style. Več novic