Obsežna raziskava, objavljena v ameriški reviji AARP, je pokazala, da je 46 odstotkov moških poročalo o preteklem varanju partnerjev v primerjavi s samo 21 odstotki žensk. Drugo poročilo Inštituta za družinske študije (IFS) pa je celo pokazalo, da je dvakrat več moških varalo v zakonih. Toda podatki IFS kažejo tudi, da ima starost pomembno vlogo pri tem kdo vara, koliko in kdaj.
Med mlajšimi od 30 let, je med poročenimi, ki varajo, žensk in moških približno enak odstotek (10% proti 11%). Z višanjem starosti pa se razmak med odstotki veča.
Stopnja nezvestobe med moškimi je najvišja pri 70-ih
IFS na podlagi podatkov iz splošne socialne raziskave iz leta 2017 poroča, da 20 odstotkov moških in 13 odstotkov žensk pravi, da je seksalo z nekom, ki ni njihov soprog ali soproga. Toda kasneje med starejšimi od 50 do 69 let vara približno 24 odstotkov moških v primerjavi s 16 odstotki žensk. Po tem, med 70. in 79. let, 13 odstotkov žensk in kar 26 odstotkov moških vara partnerje.
Zgodovinski podatki kažejo, da so moški pogosteje tisti, ki varajo. Toda v devetdesetih letih je stopnja nezvestobe dosegla vrh med moškimi v 50-em letu. V tem desetletju življenja so starejši moški varali manj pogosto, kot pa tisti v srednjih letih. Nato se je leta 2000 najvišja stopnja nezvestobe preusmerila na moške v 60. letih. Zdi se, da se je nato to število v 70. letih le še povečalo.
“Učinki generacije verjetno prispevajo k tej spremembi razlike v nezvestobi med spoloma. Američani, rojeni v štiridesetih in petdesetih letih, so poročali o najvišjih stopnjah zunajzakonskih spolnih odnosov, morda zato, ker so bili del prve generacije, ki je med spolno revolucijo postala odrasla, “je dejala Wendy Wang, direktorica raziskav pri IFS.
Prispevek je bil objavljen na miss7.