Vse več žensk se sooča s problemom polne omare in istočasnim prepričanjem, da nimajo ničesar za obleči. Ker živimo v svetu, kjer je nakupovanje dostopno že iz udobja naše postelje, na izbiro pa imamo najrazličnejša oblačila s celega sveta, se je nepotrebnemu trošenju pogosto težko upreti.
Nakupovanje se je sčasoma razvilo tudi v terapevtsko dejavnost, ki omogoča začasni pobeg iz vsakdanjih rutin in zatiranje določenih občutkov.
Ta praksa, znana tudi kot maloprodajna terapija, vključuje nakupovanje z namenom izboljšanja razpoloženja in raziskave kažejo, da lahko resnično pozitivno vpliva na čustveno počutje kupcev.
Seveda pa je pomembno, da se znamo ustaviti. Za vsako priložnost ne potrebujemo nove obleke, ki jo bomo po enem nošenju obesili v omaro in nanjo pozabili.
To so načini, s katerimi boste premagali obsedenost z nakupovanjem:
Prepoznajte in odstranite skušnjave
Različne aplikacije, elektronska sporočila in reklamni letaki nas neprestano opozarjajo na znižanja in nove kolekcije.
Izbrišite aplikacije, ki vam omogočajo lažje nakupovanje, odjavite se s seznama prejemnikov elektronskih sporočil in ne shranjujte podatkov o kartici na spletnih mestih, kjer nakupujete, temveč jih vnesite ročno. Tako boste imeli več časa za premislek o nakupu.
Spremljajte svojo porabo
Če natančno veste, koliko porabite, lahko tudi ocenite vpliv te porabe. Kadar imamo težave z denarjem, se velikokrat ne zavedamo, kje ga porabimo. Preverite svoje račune, bančne izpiske, označite vsak nepotreben nakup in se vprašajte, ali je znesek, ki ga porabite, večji od zneska, ki ga dobite. Tako boste dobili predstavo o svoji porabi, kar vam lahko pomaga pri spreminjanju starih vzorcev.
Pred nakupom dvakrat premislite
Včasih je v redu kupiti stvari, ki si jih želite, tudi če jih ne potrebujete, a kljub temu je dobro ohranjati ravnotežje med željami in zavedanjem, da nas nova stvar na dolgi rok ne bo osrečila.
Stvari, ki jih nameravate kupiti, razvrstite na seznam stvari, ki jih resnično potrebujete, in seznam tistih, ki jih le želite. Tako se lahko pri slednjem zaustavite in ponovno razmislite, če se bo nakup izplačal.
Nakupovanje nadomestite z drugimi aktivnostmi
Nakupovanje zagotovo ni edina stvar, ki vas v življenju osrečuje. Pomislite na brezplačne stvari, v katerih uživate. Ugotovite, kaj vam je pri nakupovanju všeč in poskušajte ta občutek najti nekje drugje.
Lahko si tudi postavite izziv in en mesec ne kupite nobenih nepotrebnih stvari ali preizkusite pravilo dveh dni in izdelka ne kupite takoj, temveč samo v primeru, da si ga po 48 urah še zmeraj želite.