Filmski ustvarjalec, ki se je ukvarjal z bizarnimi, radikalnimi in eksperimentalnimi stvarmi, je umrl zaradi bolezni. Lanskega avgusta je Lynch razkril, da so mu diagnosticirali emfizem, novembra pa je dodatno spregovoril o svojih težavah z dihanjem.
Za pomoč pri dihanju naj bi imel od takrat aparat s kisikom. Pop poročanju The Guardiana je dejal: “Komaj hodim po sobi,“ in dodal “Zdi se, kot da bi hodil naokoli s plastično vrečko okoli glave.” Bolezen naj bi po njegovih izjavah povzročilo kar 70 let kajenja.
V izjavi na Facebooku je smrt režiserja potrdila njegova družina. “V tem času bi bili hvaležni za nekaj zasebnosti. V svetu je zdaj, ko ga ni več med nami, nastala velika luknja. Toda, kot bi rekel: `Glejte na krof in ne na luknjo.`”, so zapisali in dodali “danes je lep dan z zlatimi sončnimi žarki in modrim nebom vse do konca poti.”
Bogata filmska zapuščina
David Lynch je v ameriški kinematografiji oral zelo svojevrstno pot. Že v študentskih časih, ko je snemal eksperimentalne kratke filme pa vse do kultnega uspeha svojega nadrealističnega prvega celovečerca Eraserhead. Njegova najslavnejša dela so televizijska serija Twin Peaks ter filmi Modri žamet, Divji v srcu in Mulholland Drive.
Prejel je tri nominacije za oskarja za najboljšo režijo, za filme Modri žamet, Slonji mož in Mulholland Drive. Leta je 2019 prejel častnega oskarja za življenjsko delo. Prejel je tudi tudi zlato palmo na Festivalu filma v Cannesu ter zlatega leva na Beneškem filmskem festivalu.
Lynch se je poleg številnih del na področu filma in umetnosti ter fotografije, zavzeto ukvarjal tudi s transcendentalno meditacijo. Leta 2005 je ustanovil sklad David Lynch Foundation, poleg tega je ustvarjal slike, izdajal albume in leta 2011 celo odprl nočni klub v Parizu. Leta 2018 je za Guardian pojasnil svoj samotarski način življenja: “Rad snemam filme. Rad delam. Ne maram hoditi ven.”