Začetniki pogosto mislijo, da je več bolje, kar je pravzaprav ena najpogostejših pasti pri vadbi, poroča Grazia. Brez ustreznega počitka lahko namreč vadba povzroči pretreniranost, poškodbe in upočasnjen napredek.
Obnova in rast mišic
Med intenzivnim treningom pride do mikroskopskih poškodb mišičnega tkiva, med počitkom pa telo izkoristi priložnost, da ta tkiva obnovi, ojača in naredi bolj odporna. Brez časa za regeneracijo tako mišice ne morejo rasti, zato se rezultati upočasnjujejo.
Preprečevanje poškodb
Ko trenirate brez počitka, povečate tveganje za poškodbe. Utrujene mišice namreč izgubijo svojo učinkovitost, telo med vadbo težko ohranja pravo formo, vse to pa lahko privede do kroničnih bolečin v telesu, zvinov, nategov in podobnih resnih težav.
Boljša izvedba vaj
Kadar telo nima časa za regeneracijo, pride do zmanjšane moči in slabše koordinacije med treningom. Nasprotno pa se z zadostnimi dnevi počitka moč poveča, rezultati izboljšajo, koncentracija in natančnost med vadbo pa dosežeta novo raven. Poleg tega redni odmori pomagajo ohranjati motivacijo, ki je ključnega pomena za dolgoročni uspeh.
Stres namesto antistresa
Intenzivna vadba poveča raven stresnih hormonov, kar lahko ob predolgo trajanju negativno vpliva na regeneracijo, imunski sistem in zdravje nasploh. Poleg tega so odmori med treningi ključni za ponovno vzpostavitev hormonskega ravnovesja, saj zmanjšajo raven kortizola in telesu omogočijo, da poveča proizvodnjo obnovitvenih hormonov.
Tako zmanjšamo stres in poskrbimo za optimalno delovanje celotnega organizma, vključno z boljšo kakovostjo spanja, stabilizacijo energije in krepitvijo mišične mase.
Kako pravilno načrtovati odmore
Med intenzivnimi vadbami so ključni kratki premori, ki omogočajo povrnitev energije, med treningi pa potrebuje telo vsaj en dan počitka, da si opomore.