Ali hitrost hoje res lahko napove demenco?

05. junij 2022
Ali hitrost hoje res lahko napove demenco?

Ali hitrost hoje res lahko napove demenco?

05. junij 2022
Profimedia

Hodite iz leta v leto počasneje? Raziskava razkriva, kako hitrost hoje napove tveganje za demenco.

Strokovnjaki pravijo, da je počasnejša hoja s staranjem vedno bila opozorilni znak za vse večjo šibkost, ki lahko privede do padcev in drugih invalidnosti. Nove raziskave na majhnih skupinah starejših oseb so pokazale, da je počasnejša hoja iz leta v leto lahko zgodnji znak upadanja kognitivnih sposobnosti.

To je lahko posledica krčenja desnega hipokampusa, ki je del možganov, povezan s spominom, kažejo raziskave.

Vendar pa niso vsi znaki upadanja kognitivnih sposobnosti napovednik za kasnejšo demenco, po podatkih Nacionalnega inštituta za staranje, se demenca razvije le pri 10 do 20 % ljudi, starih 65 let, ali več, z blago kognitivno motnjo. “V mnogih primerih lahko simptomi blage kognitivne motnje enaki ali se celo izboljšajo,” navaja inštitut.

Sedaj pa nova obsežna študija, v kateri je sodelovalo skoraj 17.000 odraslih, starejših od 65 let, ugotavlja, da je pri ljudeh, ki vsako leto hodijo približno 5 % počasneje ali več in hkrati kažejo znake počasnejšega duševnega procesiranja, najbolj verjetno, da se bo razvila demenca. Študija je bila objavljena v reviji JAMA Network Open. https://www.nia.nih.gov/health/what-mild-cognitive-impairment

“Ti rezultati poudarjajo pomen hoje pri ocenjevanju tveganja za demenco,” je zapisala ustrezna avtorica Taya Collyer, raziskovalka na Peninsula Clinical School na univerzi Monash v Viktoriji v Avstraliji.

Največje tveganje pri osebah z dvojnim upadom

Nova študija je sedem let spremljala skupino Američanov, starejših od 65 let in Avstralcev, starejših od 70 let. Vsako drugo leto so sodelujoči v raziskavi opravljali kognitivne teste, s katerimi so merili splošno upadanje kognitivnih sposobnosti, spomin, hitrost procesiranja in besedno tekočnost.

Dvakrat na leto so morali udeleženci tudi prehoditi 3 metre. Na podlagi povprečnih rezultatov so nato določili tipično hojo osebe.

Profimedia

Ob koncu študije so raziskovalci ugotovili, da je bilo največje tveganje za demenco pri “osebah z dvojnim upadom” ali osebah, ki niso le počasneje hodile, ampak so imele tudi nekaj znakov kognitivnega upada, je povedal Dr. Joe Verghese, profesor geriatrije in nevrologije na Medicinski fakulteti Albert Einstein v Bronxu v New Yorku, ki ni sodeloval v študiji.

“Poleg tega je bilo tveganje za demenco pri osebah z dvojnim upadom večje kot pri tistih, ki so imele samo upad hoje ali kognitivnih sposobnosti,” je Verghese zapisal v spremnem uvodniku v reviji JAMA.

Dvojna povezava med hitrostjo hoje in upadom spomina napoveduje kasnejšo demenco, je pokazala metaanaliza skoraj 9 000 odraslih Američanov iz leta 2020.

Kljub tem ugotovitvam pa “motnje hoje niso veljale za zgodnjo klinično značilnost pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo,” je zapisal Verghese.

Vadba lahko pomaga

Obstajajo stvari, s katerimi lahko vplivamo na proces staranja. Študije so pokazale, da aerobna vadba poveča velikost hipokampusa, kar izboljša nekatere vidike spomina.

Z aerobno vadbo povišamo srčni utrip in dihanje, vendar ne toliko, da ne bi mogli več normalno funkcionirati. Aerobna vadba lahko vključuje hitro hojo, plavanje, tek, kolesarjenje, ples. Tudi izvajanje aerobne vadbe na tekalni stezi sobnem kolesu ali eliptičnem trenažerju so odlične za krepitev srca in ožilja.

Avtor
Piše

Style.Več novic