Ali porodi s carskim rezom res spreminjajo človeško evolucijo?

09. julij 2022
Ali porodi s carskim rezom res spreminjajo človeško evolucijo?

Ali porodi s carskim rezom res spreminjajo človeško evolucijo?

09. julij 2022
V Sloveniji morajo za carski rez obstajati zdravstveni razlogi.Profimedia

Nova raziskava nakazuje, da povečano število carskih rezov vsaj teoretično vodi do evolucijskih sprememb.

Raziskovalci študije navajajo, da se je ocenjeno število primerov, ko se otroci ne morejo roditi vaginalno, povečalo s približno 30 na 1 000 rojstev v 60. letih prejšnjega stoletja na 36 na 1 000 rojstev danes. To pomeni 20-odstotno povečanje števila porodov, ki niso vaginalni, to pa bi lahko vplivalo na evolucijo človeka.

Rojevajo se vse večji otroci, ki imajo tudi več možnosti za preživetje. Vendar se temu evolucijskemu pritisku zoperstavlja drugi, ki selekcionira, da imajo ženske ozko medenico, saj naj bi jim to pomagalo pri pokončni hoji in preprečevalo možnost prezgodnjega poroda. Ta dva nasprotna dejavnika pomenita, da velikost otrokove glave tesno ustreza velikosti ženske medenice.

Vendar pa raziskovalci trdijo, da se zaradi povečanja števila carskih rezov ravnovesje med tema silama zdaj spreminja. V preteklosti se je zgodilo, da je bila otrokova glava prevelika, ženska medenica pa preozka, zato je otrok obtičal v medenici in običajno je to povzročilo smrt otroka in morda tudi matere, kar je preprečilo prenos genov.

“Brez sodobnih medicinskih posegov so bile takšne težave pogosto smrtonosne in to je z evolucijskega vidika selekcija,” pojasnjuje Dr. Philipp Mitteroecker z Univerze na Dunaju, ki je soavtor študije, objavljene v reviji PNAS. “Ženske z zelo ozko medenico pred 100 leti ne bi preživele poroda. Zdaj pa preživijo in svoje gene za ozko medenico prenesejo na hčerke.”

To bi lahko vsaj teoretično vodilo do evolucijskih sprememb. Vendar pa to ni nujno, kar se je pokazalo. Znanstveniki pravzaprav niso predložili nobenih dokazov, ki bi podprli njihovo domnevo, temveč so svoje delo opravili s statistično analizo na podlagi podatkov, zbranih pri Svetovni zdravstveni organizaciji.

Res je, da se število carskih rezov povečuje, zlasti v zahodnem svetu, vendar je za to več možnih razlogov, ki jih je težko ločiti. Zdravniki na primer starejšim materam priporočajo carski rez zaradi večjega tveganja vaginalnega raztrganja, in ker se povprečna starost porodnic povečuje, bi to lahko pomagalo pojasniti povečanje števila carskih rezov. Drugi možni dejavniki so sladkorna bolezen in debelost.

Avtor
Piše

Style.Več novic