Bi lahko mladost ohranjali z nadomeščanjem hormonov ?

Bi lahko mladost ohranjali z nadomeščanjem hormonov ?

Bi lahko mladost ohranjali z nadomeščanjem hormonov ?

Profimedia

Ali so hormoni res eliksir mladosti?

Staranje je naraven proces, kateremu nikakor ne moremo ubežati in se prične že isti dan, ko se rodimo. Eliksir večnega življenja je že od nekdaj zelo iskan, a do današnjega dne ni uspelo še nikomur izumiti čudežnega napoja, ki bi zagotavljal večno življenje in mladosten videz. A kljub temu nekateri strokovnjaki trdijo, da obstaja vir mladosti – to so naši hormoni.

Hormoni v našem telesu (in seveda tudi koži) igrajo izjemno pomembno vlogo. So skupina fiziološko aktivnih snovi v organizmu, ki nadzorujejo vitalne funkcije.  Sproščajo jih žleze ali pa jih tvorijo tkiva na tistem mestu, kjer tudi učinkujejo. Predstavljajo del velikega komunikacijskega sistema v telesu (endokrini sistem), saj imajo vlogo informatorjev in prenašalcev informacij, zato je nadvse pomembno, da so količine hormonov v telesu optimalne in v ravnovesju. S starostjo se izločanje večine hormonov, ki jih telo samo proizvaja, počasi zmanjšuje  – pri ženskah hitreje kot pri moških, ravnovesje hormonov pa se pri posameznikih razlikuje.

Poznavanje in proučevanje človeških hormonov je relativno mlada veda. Nekateri viri navajajo, da se v človeškem organizmu nahaja vsaj sto različnih vrst hormonov, spet drugi, da jih je na tisoče (odvisno, kaj vse prištevamo mednje). Ko jih naše telo ne proizvaja dovolj, njihov upad povzroči prezgodnje staranje.

Ljudje se staranja običajno začnemo zavedati po 30. letu, saj se takrat pričnejo pojavljati prvi znaki staranja. Pogled v ogledalo odkrije prve gubice, slabši tonus kože in nekoliko ohlapnejše tkivo. Istočasno začne upadati tudi raven hormonov, a ker gre za postopen proces, začutimo prve znake večinoma okrog 40. leta, ko lahko govorimo o prelomnici v hormonskem ravnovesju tako pri ženskah, kot tudi pri moških. Spremenjeno hormonsko ravnovesje v menopavzi, natančneje izrazito zmanjšanje koncentracije ženskih spolnih hormonov estrogenov, vodi do sprememb v strukturi obraza (pešanje mišične mase in resorpcija kosti) in čvrstosti kože, ta postane tanjša in vidno bolj nagubana.Koža lahko postane bolj suha in občutljiva z občasnim srbenjem, lahko pa se pojavijo tudi menopavzne akne.

Določeni hormoni so pri procesu staranja še posebej pomembni, med njimi je šest takih, ki med drugim močno vplivajo tudi na videz kože.

Hormon DHEA raziskave močno povezujejo s procesi staranja, saj ima pomembno vlogo pri nastanku drugih hormonov, kot so estrogen, testosteron in progesteron. Nivo DHEA z leti upada, okrog 60. leta ga je le še med 10 % in 20 %. Kar 38 procesov v koži je odvisnih od hormona DHEA, kar kaže na njegovo bistveno vlogo pri ohranjanju mladostnega videza, zato mu ne pravijo zaman kar anti-aging hormon.

Profimedia

Rastni hormon ima vlogo pomlajevanja zaradi stimuliranja rasti mnogih tkiv v telesu, saj se pod njegovim vplivom povečuje število celic in tudi njihov volumen. Z leti začne močno upadati, njegova sinteza se na vsakih 10 let zmanjša za 14 %. Glavni znaki, ki nakazujejo njegovo pomanjkanje so povešena koža, starikav videz kože, zmanjšana kostna in mišična masa, kopičenje odvečne maščobe na trebuhu in prisotnost celulita, izčrpanost ter spremembe razpoloženja.

Melatonin imenujemo tudi hormon mladosti. Njegova proizvodnja se po 20. letu upočasni, po 50. letu pa telo izdela le še eno tretjino količine melatonina iz mladosti. Dnevna svetloba popolnoma zavira njegovo izločanje, zato nastaja le ponoči v popolni temi (med 21.uro zvečer in 2. uro zjutraj). Spanje je naraven mehanizem regeneracije človeškega telesa in če nam torej kronično primanjkuje spanca, to vpliva tudi na prezgodnje staranje. Melatonin kontrolira tudi dnevni ritem drugih hormonov, vpliva na imunski sistem in deluje protivnetno. Melatonin nima samo hormonske funkcije, ampak je tudi pomemben antioksidant, saj varuje DNA pred oksidacijskimi poškodbami.

Kortizol je znan kot stresni hormon, saj se sprošča ob stresnih situacijah. Vpliva na delovanje imunskega sistema, vnetnega odziva, proizvodnjo spolnih hormonov, izločanje melatonina in ščitničnih hormonov. Kortizol je hormon, ki ga telo za normalno delovanje sicer potrebuje, vendar njegova kontinuirana visoka raven vodi v prezgodnje staranje, saj kortizol razgrajuje kolagenska vlakna in zmanjšuje mišično maso. Stres se na koži lahko odraža na različne načine – koža lahko postane sivkasta, se stanjša, postane suha in se lušči, pojavijo se lahko gube in akne.  Lahko bi torej rekli, da je stresni hormon pospeševalec staranja.

Estrogene mnogi ljudje povezujejo z ženskostjo. So eni najpomembnejših ženskih spolnih hormonov, njihova glavna funkcija pa je uravnavanje rasti, razvoj ter skrb za pravilno delovanje spolnih organov pri ženski. Znaki, da v telesu primanjkuje hormonov, se lahko pokažejo v vseh starostnih obdobjih, vendar je pomanjkanje najbolj izrazito v menopavzi.  Upad estrogenih hormonov vpliva na različne strukture kože: žleze lojnice, keratinocite, melanocite ter na fibroblaste, ki so odgovorni za sintezo kolagenskih in elastinskih vlaken. Koža postane suha in tanjša, začne izgubljati elastičnost in tonus, se poveša in pojavijo se gube.

Testosteron pogosto dojemamo kot moški spolni hormon, vendar manjše količine tega hormona izločajo tudi jajčniki. Določene količine testosterona so potrebne za oba spola – moški imajo običajno težave s prenizko ravnjo testosterona, na drugi strani pa je visoka vrednost testosterona lahko pri ženskah kriva za nastanek policističnih jajčnikov, aken in hirzutizma (prekomerna rast dlak na bradi ali nad zgornjo ustnico). Znaki pomanjkanja testosterona se kažejo kot bledica, zgubanost kože, upadlost in uvelost, izpadanje las, debelost v predelu prsi in trebuha ter zmanjšana mišična masa.

Za lajšanje težav pomanjkanja katerega izmed hormonov, endokrinologi ženskam v obdobju menopavze pogosto predpisujejo oralne ali lokalne oblike hormonskega zdravljenja. Gre za hormonske nadomestke (bioidentični hormoni), ki so po kemični sestavi popolnoma enaki hormonom, ki jih proizvaja človeško telo. Na podlagi rezultatov testiranja se določi primerna terapija, s katero se nadzoruje raven hormonov v telesu. Ko govorimo o hormonskih kremah in mazilih imamo v mislih zdravila, ki jih predpiše zdravnik in se uporabljajo po določenih shemah, kar omogoča prilagajanje odmerkov vsakemu posamezniku posebej.

Za ohranjanje mladosti na račun hormonskega ravnovesja lahko torej izboljšamo raven hormonov s hormonsko nadomestno terapijo ali pa s pomočjo naravnih terapevtskih anti-aging metod, kot so zdrava uravnotežena prehrana s polnovrednimi živili, zelenjavo, sadjem ter živili, ki vsebujejo rastlinske estrogene (čičerika, leča, soja in sojini izdelki, oreščki, laneno seme, ovseni kosmiči, pšenica, jabolka, češplja, špinača, beluši, fižolova klica, česen), primerna redna telesna dejavnost (prilagojena sposobnostim oziroma najmanj trikrat na teden po 30 minut ali dvakrat na teden po 40 minut), zdrav življenjski slog (izogibanje kajenju, alkoholu in kofeinu), zadostna količina spanca in dobro psihično počutje (joga, meditacija, dihalne vaje ali druge sprostitvene tehnike). 

Kozmetika in hormoni

Na trgu obstaja ogromno kozmetičnih preparatov proti gubam, ki spodbujajo sintezo kolagena. Mednje sodijo tudi snovi, ki oponašajo naše hormone. V 60. letih je bila uporaba hormonov, kakršne imamo v telesu (predvsem progesterona in estrogena), zelo popularna, vendar je tudi predstavljala povečano tveganje za nastanek nekaterih rakavih obolenj.

Zaradi zdravstvenih tveganj je v nekaterih državah prodaja kozmetičnih preparatov z ženskimi in moškimi spolnimi hormoni uradno prepovedana. Hormone so nadomestile snovi, ki imajo strukturo podobno hormonom in oponašajo delovanje hormonov, vendar načeloma brez škodljivih učinkov. Te snovi imenujemo fitohormoni – v kozmetičnih proizvodih se najpogosteje uporabljajo fitoestrogeni, ki posnemajo delovanje ženskih estrogenih hormonov. So rastlinskega izvora in so pogosto uporabljeni v sodobnih anti-aging kremah in serumih, saj spodbujajo tvorbo kolagena in izboljšajo čvrstost kože.

Študije kažejo, da so popolnoma varni za uporabo in ne vplivajo na hormonsko ravnovesje. Kozmetične proizvode s fitoestrogeni lahko postopoma pričnemo uporabljati že po 35. letu, skoraj nepogrešljivi pa so predvsem za zrelo kožo po 50. letu, saj s prehajanjem v menopavzo koža izgublja čvrstost, zmanjša se produkcija estrogena in posledično produkcija kolagena.

Najdemo jih v številnih rastlinah, da pa res delujejo, jih moramo uporabiti v dovolj veliki koncentraciji, pogosto pa se poleg njih v kozmetične izdelke dodajajo še druge anti-age učinkovine. Med najbolj pogosto uporabljene fitoestrogene spadajo granatno jabolko, soja, lucerna, konopljika, ginseng, datljeva palma, zelo pogosto uporabljen pa je tudi divji jam.

Style. Več novic