Dojenčki cepljenih mater imajo kar 61 % manj možnosti za hospitalizacijo

07. junij 2022
Dojenčki cepljenih mater imajo kar 61 % manj možnosti za hospitalizacijo

Dojenčki cepljenih mater imajo kar 61 % manj možnosti za hospitalizacijo

07. junij 2022
Cepljenje proti COVID-19 med nosečnostjo priporoča tudi Združenje za perinatalno medicino Slovenije: Profimedia

Cepljenost mame vpliva tudi na potek okužbe s Covid-19 pri njenem otroku. Vpliva pa tudi, kdaj je mama prejela cepivo.

Študija, ki jo je izvedel Ameriški Center za nadzor in preprečevanje bolezni, je pokazala, da je bila verjetnost hospitalizacije dojenčkov zaradi posledic okužbe s Covid-19, starih 6 mesecev ali manj, katerih matere so med nosečnostjo prejele cepiva mRNA, za 61 % manjša kot pri dojenčkih, katerih matere niso bile cepljene.

V študiji so analizirali podatke iz 20 otroških bolnišnic v 17 zveznih državah od julija 2021 do januarja letos.

V prejšnjih študijah so v popkovnični krvi odkrili protitelesa COVID-19, vendar ni bilo jasno, kako dobro so pred virusom zaščiteni dojenčki cepljenih mater.

“Podatki, ki jih je Center za nadzor bolezni (CDC) objavil februarja, so realni dokazi, da lahko cepljenje proti COVID-19 med nosečnostjo pomaga zaščititi dojenčke, mlajše od 6 mesecev, pred hospitalizacijo zaradi COVID-19,”

je prepričana dr. Dana Meaney-Delman, vodja podružnice CDC za raziskave in preprečevanje spremljanja izidov zdravljenja dojenčkov.

Štiriinosemdeset odstotkov od 176 dojenčkov v raziskavi, ki so bili hospitalizirani zaradi COVID-19, in 88 % od 43 dojenčkov, ki so bili zdravljeni v enotah intenzivne nege, je bilo rojenih materam, ki niso bile cepljene. Edini dojenček, zajet v raziskavo, ki je umrl zaradi virusa, se je rodil necepljeni materi.

Nova študija je pokazala boljšo zaščito dojenčkov mater, ki so bile cepljene pozneje v nosečnosti, kot prej, vendar je dr. Manish Patel, glavni avtor članka, poudaril, da je bila “zaščita visoka ves čas nosečnosti”. Meaney-Delmanova je dejala, da je potrebnih več raziskav o prenosu protiteles, pridobljenih s poživitvenimi cepljenji.

Cepiva, vključno z poživitvenimi odmerki, se lahko dajejo kadar koli med nosečnostjo. Meaney-Delmanova je nosečnicam priporočila, naj se cepijo čim prej.

V študiji niso analizirali žensk, ki so bile v celoti cepljene pred zanositvijo, čeprav jih je nekaj prejelo prvo cepivo pred zanositvijo in so nato nadaljevale s cepljenjem, je dejal Patel.

Vse več študij pritrjuje odločitvi, da se nosečnica cepi

Študijo CDC dopolnjuje vse več dokazov, ki potrjujejo koristi cepljenja za nosečnice. Za otroke, stare 6 mesecev, ali manj, trenutno sicer ni na voljo nobenega cepiva.

Študija, ki je bila objavljena v reviji Journal of the American Medical Association, je pokazala, da je pri nosečnicah, ki se okužijo z blago do hudo obliko COVID-19, približno trikrat večja verjetnost za nastanek zapletov, ki vodijo v smrt ali hudo bolezen, kot pri neokuženih materah.

Iz Škotske so poročali, da je bila stopnja smrti otrok in prezgodnjih porodov višja pri materah, ki so bile okužene s koronavirusom 28 ali manj dni pred datumom poroda.

Študija bostonske univerze pa ni ugotovila bistvenih razlik v stopnji spočetja med necepljenimi pari in pari, v katerih je vsaj en partner prejel vsaj en odmerek cepiva. Raziskovalci so opazili, da so imeli pari s partnerkami, ki so bile pozitivne na COVID-19 v 60 dneh določenega menstrualnega ciklusa, 18 % manjšo verjetnost zanositve.

Nedavne študije so pokazale, da cepljenje med nosečnostjo pomaga zaščititi dojenčke pred resnimi boleznimi in tveganjem hospitalizacije zaradi COVID, vendar se niso osredotočile na zaščito pred okužbo.

Zgodnje raziskave niso pokazale, da bi cepivi mRNA podjetij Pfizer in Moderna pri nosečnicah povzročali resne neželene učinke.

Obstaja pa precej večje tveganje za težji potek bolezni, prezgodnji porod ali celo smrt.

Tudi Združenje za perinatalno medicino Slovenije in vodilne svetovne strokovne skupine priporočajo cepljenje žensk in moških, ki načrtujejo nosečnost. Več o priporočilih si lahko preberete na tej povezavi.

Avtor
Piše

Style. Več novic