Hialuronska kislina in njen vpliv na suho kožo

02. junij 2023

Hialuronska kislina in njen vpliv na suho kožo

02. junij 2023

Hialuronska kislina je znana negovalna sestavina, ki se pojavlja v kozmetičnih izdelkih tako rekoč na vsakem koraku. Izdelki, ki vsebujejo hialuronsko kislino, trdijo, da višajo vlago v koži. Ampak, ali je to res?

Številne uporabnice se pritožujejo, da jim hialuronska kislina povzroča suho kožo. Suha koža je zelo neprijetna. Je torej hialuronska ultimativna vlažila sestavina, kot trdijo proizvajalci?

Odgovor zahteva natančnejši pregled vrste hialuronske kisline, saj je na voljo v različnih velikostih molekul.

Kaj je hialuronska kislina?

Hialuronska kislina (po domače hialuron) je snov, naravno prisotna v telesu. V najširšem pomenu lahko rečemo, da je hialuronska kislina sladkor, ki se nahaja se v vezivnem, epitelnem in živčnem tkivu. V koži jo najdemo v drugem sloju, dermisu, kjer s kolagenom in elastinom tvori zunajcelični matriks in daje volumen dermisu. Študije kažejo, da hialuron izločajo tudi keranociti epidermisa in da se nahaja tudi v prvem sloju kože, epidermisu. Vseeno pa vloga hialuronske kisline v epidermisu še ni jasno raziskana.

Foto: Pexels

Kako izbrati ustrezno hialuronsko kislino?

Preden se odločimo za izdelek s hialuronom, moramo vedeti, kakšne vloge ima:

  • hialuronska kislina ima vlogo gradnika kože,
  • hialuronska kislina ima vlogo kozmetičnega izdelka.

V kozmetičnih izdelkih se hialuron uporablja kot vlažilec oziroma humektant. To so snovi, ki lahko nase vežejo velike količine vlage. Hialurona z vlogo vlažilca se je prijela oznaka hiperhidrator, saj ima sposobnost, da zadrži 1000-krat tolikšno količino vlage, kot je njena teža. To pomeni, da 1 g hialurona lahko nase veže kar 1 liter vode.

Katere vrste hialuronske kisline poznamo?

Delovanje kozmetične hialuronske kisline v koži je odvisno od njene molekularne teže. Na podlagi tega ločimo:

  • visokomolekularno, sestavljeno iz velikih molekul, ki ne morejo prodreti v kožo. Deluje tako, da molekule prekrijejo vrhnji sloj kože in s tem tvorijo film, ki nase veže vlago iz okolja ter kožo vlaži. Izdelki z veliko koncentracije te hialuronske kisline so lepljivi in se na koži radi svaljkajo, zato se kože po uporabi ne dotikamo, da ne sprožimo svaljkanja. Iz tega razloga je visokomolekularna HK primernejša za nočno nego, saj se lažje izognemo dotikanju kože.
  • nizkomolekularno hialuronsko kislino sestavljajo majhne molekule, ki lahko prodirajo v kožo, vendar omejeno na nekaj mikronov. To pomeni, da lahko prodre v vrhnje plasti kože in nikakor ne v cel epidermis. Ko drobne molekule prodrejo v kožo, nase pritegnejo vlago, navlažijo kožo, voluminizirajo vrhnje plasti vrhnjice in poravnajo drobne linije in črte.
  • navzkrižno vezano hialuronsko kislino, ki je stabilnejša in sestavljena iz makromolekul večje gostote, zato ima boljše vlažilne sposobnosti kot visokomolekualrna in nizkomolekularna hialuronska kislina.
Foto: Unsplash

Je hialuronska kislina provnetna ali protivnetna?

Stabilnost hialurona je eden najpomembnejših vidikov pri njegovi uporabi v kozmetične namene. Pomembno je vedeti naslednje:

  • visokomolekularna hialuronska kislina deluje protivnetno,
  • nizkomolekularna hialuronska kislina deluje provnetno, zato je ne zanašamo pregloboko v kožo, saj lahko povzročimo vnetje. Nikakor je ne uporabljajmo za vnos v kožo z microneedlingom in podobnimi tehnikami,
  • navzkrižno vezana hialuronska kislina je je najstabilnejša.

Kateri letni čas je boljši za uporabi hialurona?

Čeprav je hialuron odličen vlažilec, je njegova uporaba priporočljivejša poleti, ko je relativna vlaga v ozračju visoka.

Pozimi, ko je relativna vlaga v okolju nizka, lahko hialuron kožo še bolj izsuši. Ker v okolici ni vlage, začne hialuron vleči vlago iz tkiva in tako kožo še dodatno izsuši. Izdelki, ki vsebujejo samo nizkomolekularno hialuronsko kislino lahko v okolju z nizko vlago koži prej škodujejo kot koristijo, saj jo izsušijo.

To seveda ne pomeni, da se je treba hialuronski kislini pozimi izogibati. Kombinirati jo moramo z ostalimi izdelki oz. izbrati takšne izdelke s hialuronsko kislino, ki vsebujejo še ostale ustrezne sestavine, ki posnemajo vlažno okolje, iz katerega lahko koža črpa vlago.

Foto: Pexels

Hialuronska kislina ni najboljša za suho kožo

Sicer drži, da je hialuronska kislina vlažilna, a to le, če je v okolju, kjer se nahajate, dovolj visoka vlaga. Hialuronska kislina sama po sebi ne vlaži kože, ampak to stori vlaga, ki prihaja iz okolja. Če te vlage v okolju ni dovolj, lahko izdelki z veliko hialuronske kisline, ne glede na njeno molekularno težo, kožo izsušijo.

To velja za vse tipe kož, posebej izrazito pa za suho kožo. Suha koža je izredno neprijeztna. Imate več vprašanj o suhi koži in njeni negi? Obiščite spletno stran www.aikon.si ali sledite Aikonu na Facebooku in Instagramu.

Style.Več novic