Je primerjanje z drugimi res škodljivo?

18. julij 2022
Je primerjanje z drugimi res škodljivo?

Je primerjanje z drugimi res škodljivo?

18. julij 2022
Primerjanje z drugimi glavni vzrok nezadovoljstva, zlasti med mladimi. Profimedia

Zanemarjenje negativnih čustev slej ko prej pusti sledi na našem duševnem in telesnem zdravju, a od njih se lahko mnogo naučimo.

Številni strokovnjaki menijo, da se čustva shranjujejo v našem telesu ter da se lahko naberejo in nam uničijo zadovoljstvo, če jih nismo zmožni sprostiti. Seveda, vsa čustva imajo svoj namen, tudi tista, ki se jih najraje znebimo.
Psihologinja Mollie West Duffy je odkrila, kako lahko nekatera negativna čustva izjemno koristijo našemu zdravju, če jih izkoristimo na pravilen način, še pišejo na spletni strani Mind Body Green.

Primerjanje z drugimi

Verjetno ste že večkrat slišali, da je primerjanje z drugimi glavni vzrok nezadovoljstva, zlasti med mladimi. Duffy potrjuje, da to lahko vpliva na razpoloženje, in sicer tudi brez aktivnosti na družbenih omrežjih. Dodaja, da ne boste nujno srečni, četudi se osvobodite socialnih omrežij, ker so drugi ljudje vse okoli nas, ne glede na to, kam gremo. Velika možnost je, da bomo našli nekoga, s katerim se bomo primerjali. A to ni vedno slabo, pravi Duffy.
Psihologinja opazuje, da se po navadi primerjamo z ljudmi, ki so boljši od nas. Temu se reče primerjava navzgor. Poleg nje obstaja tudi primerjava navzdol, pri kateri se primerjamo z osebo, ki je v slabšem položaju od nas. Primerjavo navzgor lahko izkoristimo za motivacijo, da se sami izboljšamo, s primerjavo navzdol pa lahko gojimo občutek hvaležnosti ter si z njo izboljšamo počutje.

Jeza

Duffy pravi, da je najpogostejši mit o slabih čustvih ta, da je bes treba potiskati navznoter, jeze pa ne smemo kazati. Skrivanje in potiskanje čustev navznoter nam v resnici le otežuje soočanje z njimi. Preko jeze, trdi Duffy, nam telo in duša sporočata, naj ukrepamo glede tega, kar nas boli in kar je pomembno. To je neprecenljiv korak, da se soočimo s travmo in žalostjo.
Jeza je lahko tudi oblika sočustvovanja, saj ljudje, ki so se ravnokar razjezili, pogosto tudi jočejo. To je znak njihove globoke skrbi. Ni dobro predolgo vztrajati pri jezi ali se obračati k nasilju, vsekakor pa je jeza pomembno sredstvo, ki nam pomaga prepoznati naše vrednote in nam da moč, da ukrepamo.

Obžalovanje

Psihologinja še dodaja, da je prav tako pogost mit, da moramo živeti brez obžalovanja. To vsekakor ni res. Obžalovanje nas lahko marsikaj nauči. Zagotovo nam povzroča nelagodje, a ravno s tem nas priuči, kako naj se naslednjič vedemo, da se ne bomo zopet užalostili. Pomembno je, da sprejmemo vse, kar obžalujemo, da lahko zdravo in z novimi izkušnjami stopamo v prihodnost.

Avtor
Piše

B.S.

Style.Več novic