Je šla tehnologija z vsemi lepotnimi filtri tokrat predaleč?

08. marec 2023
Je šla tehnologija z vsemi lepotnimi filtri tokrat predaleč?

Je šla tehnologija z vsemi lepotnimi filtri tokrat predaleč?

08. marec 2023
Foto: Instagram @audreyafs

Filtri na družbenih omrežjih so postali nekaj tako običajnega, da se moramo pri skorajda vsaki objavi spomniti, da je to, kar vidimo, “popravljeno”. 

O filtrih in slabih plateh družbenih omrežjih se pogovarjamo že vsaj deset let. Se še spomnite tistih Snapchatovih filtrov s pasjimi ušesi in smrčkom? Od tistih prvih pa do današnjih TikTokovih filtrov, ki zmanjšajo nos ter povečajo oči in ustnice do neprepoznavnosti. Čeprav so lepotni ideali vedno obstajali in se spreminjali od heroinske šik shiranosti do nedavnih BBL-ov, liposukcije, pri kateri ti izsesajo maščobo z različnih delov telesa, ter jo vstavijo v ritnice in boke. 

Toda ne glede na to, kako glasno in jasno strokovnjaki opozarjajo na negativne posledice, ki jih imajo filtri na duševno zdravje ljudi, predvsem mladih, ti vsak teden prejmejo na stotine novih filtrov, ki v njih vzbujajo negotovost.

Zadnji TikTok filter, imenovan “Bold Glamour”, pa je dvignil veliko prahu, saj ne samo, da popolnoma spremeni videz uporabnika, temveč ga je še zelo težko prepoznati. 

@joannajkenny DON’T USE THIS FILTER ⚠️ This is the viral filter everyone is using rn. Tell me honestly, have you ever not shown up irl because of how you’ve misrepresented yourself on social media? If so, you’re not alone ❤️‍🩹 You deserve to live a full and happy life without worrying about how you look doing it 💅 #poresnotflaws #boldglamour #beautystandards #beautystandardsarefake #bodyimagemovement #bodyimagehealing #joannakenny #toxicbeautystandards #skinconfidence #skinconfident #nofilterchallenge #fyp2023 ♬ original sound – Joanna Kenny

Prejšnje verzije teh filtrov so bile pogosto nekoliko okorne. Z zamahom roke pred obrazom se je pokazal pravi obraz, toda novejša generacija filtrov je neverjetno realistična in filter se obdrži na obrazu, tudi če gestikuliramo in se premikamo. Kljub temu pa nekaj uporabnikov TikToka (vključno z mano) menijo, da jih filter v resnici naredi grše.

Kako filtri sploh delujejo?

Lepotni filtri uporabljajo tehnologijo za prepoznavanje obraza, ki algoritmično prikaže značilnosti uporabnika tako, da išče razlike v kontrastu – na primer prepozna, da je vrh nosu svetlejši od stranskih delov nosu. Na tak način kartira uporabnikov obraz in uporabi “mrežo” in nato določi, kje so značilnosti, ki jih lahko ustrezno popači in spremeni.

Lepotni trendi in filtri na družbenih omrežjih sicer niso povsem ista stvar, saj gredo pri lepotnih trendih ljudje iz želje po tem, da “polepšajo” svoj izgled dejansko po pomoč k estetskemu kirurgu, medtem ko gre pri filtrih zgolj za virtualno spremembo. Toda to še ne pomeni, da so filtri manj problematični, lepotni standardi se namreč spreminjajo glede na filtre in virtualne ideale.  

@drmonicakieu Filters are fun, but they are NOT reality and we shouldn’t be comparing ourselves to them. But wow this one is good 😳 #filter #drkieutips #beauty #skincare #boldglamour #facialplasticsurgeon ♬ original sound – Dr Monica Kieu

Plastični kirurgi opažajo, da najstnice, ki uporabljajo filtre, pogosteje razmišljajo o lepotnih posegih, opažajo pa tudi, da se število strank, ki zahtevajo operacijo, s katero bi bili bolj podobni svoji filtrirani različici, povečuje. To je še toliko bolj zaskrbljujoče, ker so ti filtri običajno rasno pristranski in temeljijo na stereotipnih “belih” značilnostih.

Seveda filtri niso glavni krivec, saj družbena omrežja ponujajo več različnih načinov spreminjanja našega izgleda, ki prav tako škoduje naši samopodobi. Čeprav dolgoročnih posledic filtrov še ne moremo predvideti, je ena izmed raziskav, narejenih na podlagi deklet, starih med 14 in 18 let, pokazala, da so mlada dekleta še posebej ranljiva. Najstnicam so pokazali originalne selfije ter “popravljene” in sfiltrirane, pri čemer so najstnice, ki so videle slednje, izrazile večje nezadovoljstvo s svojim telesom kot tiste, ki so videle le nefiltrirane slike.

@katiemarble 🥲 I feel awful for young girls with access to these filters honestly #boldglamourfilter #boldglamour #filter #yikes #why #makeup #relatable ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Lepotni filtri so morda le še en korak na poti naše kulturne obsedenosti z izpopolnjevanjem videza. Toda če lahko sodimo po dosedanjih odzivih, so lahko korak predaleč.

Avtor
Piše

B.P.

Style.Več novic