Kolesarjenje je odlična oblika vadbe, ki obnavlja naš srčni utrip, spodbuja pljuča, izboljša cirkulacijo ter zmanjšuje tveganje za bolezni srca in ožilja, prav tako pa krepi srčne mišice in zniža utrip v mirovanju ter raven maščob v krvi.
Prednosti sobnega kolesa
Kolesarjenje v zaprtih prostorih omogoča zelo hitro in intenzivno vadbo, pri čemer vam ni treba razmišljati o opremi, vremenu, menjavi prazne gume ali prometnih predpisih. Prav tako lahko pri kolesarjenju sobnega kolesa zaprete oči in se osredotočite na sebe, ne na okolico. Sobno kolesarjenje bi tako lahko primerjali z meditacijo.
Večina sobnih koles je spredaj obteženih, kar posnema občutek, ki bi ga občutili na prostem, a ta teža obenem poveča zagon med kolesarjenjem, zato je sobno kolesarjenje nekoliko lažje kot potiskanje lastne telesne teže na ravni cesti ali v hrib.
Prednosti kolesarjenja na prostem
Kolesarjenje na prostem lahko izboljša razpoloženje zaradi vitamina D in svežega zraka. Ne glede na moč ventilatorja sobnega kolesa, ta ne more posnemati vetra, ki ga čutite zunaj. Naravno kroženje zraka ovije celotno telo in dokazano znižuje temperaturo kože, medtem ko lahko kolesarjenje v zaprtih prostorih vodi do povečane stopnje potenja, kar povzroči nekaj dehidracije in posledično višji srčni utrip, to pa vodi do občutka večjega napora.
Pri sobnem kolesarjenju boste verjetno imeli zelo statičen položaj telesa v primerjavi s prilagoditvami, ki jih izvajate zunaj. To pomeni, da se boste tudi hitreje utrudili. Študije so pokazale, da lahko kolesarji v povprečju proizvedejo 20 odstotkov več moči zunaj kot z vožnjo na notranjem kolesu.
Na splošno velja, da je ena ura neprekinjenega kolesarjenja na sobnem kolesu približno enaka 90 minutam kolesarjenja v naravi, saj moramo pri zunanjem kolesarjenju upoštevati semaforje in čas, porabljen za vožnjo po klancih navzdol.
Ne glede na to, za katero obliko kolesarjenja se boste odločili, v vsakem primeru bo imelo kolesarjenje pozitiven učinek na vaš um in telo.