V delovnem svetu se pogosto domneva, da je uspeh sorazmeren s količino opravljenega dela v najkrajšem možnem času, trend počasne produktivnosti pa uvaja pristop, ki se osredotoča na kakovost, strategijo in delo v skladu z lastnim tempom, poroča Grazia.
Takšen način dela omogoča boljše rezultate z manj stresa, spodbuja dolgoročno učinkovitost in delo s poudarkom na premisleku, zavrača pa nenehno odzivanje na trenutne zahteve.
Biti zaposlen ne pomeni biti produktiven
Produktivnost mnogi povezujejo s hitrostjo in stalno zaposlenostjo, a statistike kažejo, da je povprečen človek resnično produktiven manj kot tri ure na dan, medtem ko se preostali čas ukvarja z nepredvidenimi situacijami ali preprosto zapravlja čas za nepomembne malenkosti.
Dajte prednost kvaliteti pred kvantiteto
Namesto da vsak dan poskušate dokončati deset ali več nalog, se osredotočite na nekaj najpomembnejših in jih opravite temeljito.
Delajte pametneje, ne več
Vadba počasne produktivnosti zahteva zavedanje lastne ravni energije. Premislite in analizirajte, kdaj ste najbolj zbrani in najbolje razpoloženi za reševanje zapletenih nalog. Dopoldanske ure lahko na primer rezervirate za zahtevne projekte, medtem ko manj pomembne naloge rešujete popoldne, ko je vaša energija manjša.
Omejite čas za e-pošto in sporočila
Nenehno preverjanje sporočil prekinja osredotočenost na delo in zmanjša produktivnost, vsaka motnja pa zahteva dodatnih 23 minut za ponovno osredotočenje. V skladu s tem določite čas v dnevu za pregledovanje sporočil, tako da lahko preostali čas posvetite osredotočenemu delu.
Pavze pomenijo večjo produktivnost
Za večjo produktivnost potrebujete čas odsotnosti z dela, saj redni odmori preprečujejo duševno izčrpanost in povečujejo kognitivne sposobnosti, ko se vrnete na delo. Prav tako raziskave kažejo, da kratki odmori čez dan zmanjšajo stres in izboljšajo ustvarjalnost.