Kaj je “rust-out” in kako ga prepoznati?

06. november 2024

Kaj je “rust-out” in kako ga prepoznati?

06. november 2024
Foto: Pexels
Kaj je “rust-out” in kako ga prepoznati?

Kaj je “rust-out” in kako ga prepoznati?

06. november 2024
Foto: Pexels

Vsi smo seznanjeni z izgorelostjo, do katere pride pri nenehnem teku proti cilju, medtem ko se “rust-out” zgodi zaradi odsotnosti tega cilja in občutka stagnacije.

“Burn-out” ali izgorelost na delovnem mestu se vse pogosteje omenja kot posledica hitrega tempa v današnjem svetu, a zadnje čase je v ospredju še en, trdovratnejši sindrom. Gre za tako imenovan “rust-out”, kar bi lahko dobesedno prevedli kot “zarjavelost”. 

Medtem ko izgorelost poznamo kot stanje izčrpanosti, ki nastane zaradi pretiranega dela, pa do “rust-out” sindroma pride, ko delovno mesto ni dovolj spodbudno, dnevne obveznosti pa postanejo monotone in ne prinašajo večjih izzivov, kar vodi do izgube motivacije in občutka nezadovoljstva, pogosto pa se konča z depresijo

Foto: Pexels

Kako lahko prepoznamo “rust-out”? 

Služba, kjer je vsak dan enak prejšnjemu, delo pa ne ponuja možnosti za napredek in razvoj, lahko vodi do monotonosti, stagnacije in izgube motivacije. To stanje je morda videti kot lenoba ali brezbrižnost, a v resnici skriva globoko nezadovoljstvo in občutek nesmiselnosti. 

“Rust-out” lahko povzroči frustracijo, dolgočasje in celo fizične simptome, podobne izgorelosti, kot sta utrujenost in izčrpanost. Simptome sprva težko prepoznamo, po določen času pa se lahko začnejo kazati z nezanimanjem za aktivnosti, ki so bile prej zabavne. 

Kako lahko “rust-out” premagamo?

Če se soočate z monotonostjo na delovnem mestu, ne pomeni, da morate svojo službo takoj zamenjati. Morda se lahko o svojih občutkih pogovorite z delodajalcem, ki bo mogoče pripravljen slišati, kako lahko v svojo obstoječo vlogo vključite več dela, ki vas veseli.

Marsikdo je na svojem delovnem mestu nesrečen tudi zato, ker se njegovo delo ne sklada z njegovimi vrednotami. Razmislite o trenutkih v svoji karieri, ko ste se počutili najsrečnejše, najponosnejše in najbolj izpolnjene. Ko boste določili, kaj je za vas najpomembnejše, boste lahko tem vrednotam dali prednost in svojo kariero usmerili v pravo smer.

Avtor
Piše

Tara Kuster

Style. Več novic