Kaj je teorija modrega uma?

12. november 2024

Kaj je teorija modrega uma?

12. november 2024
Foto: Instagram @annaxsitar
Kaj je teorija modrega uma?

Kaj je teorija modrega uma?

12. november 2024
Foto: Pexels

Ob zvoku valov in pogledu na neskončno modrino se pogosto sprostimo. Dihanje se upočasni, ramena spustijo, nas pa prevzame nerazložljiv občutek zadovoljstva. Za kaj gre?

“Blue Mind Theory”, kar bi lahko prevedli kot “teorija modrega uma”, je izraz, ki se ga je prvi spomnil biolog dr. Wallace J. Nichols v svoji knjigi Blue Mind, poroča Vogue.

Gre za zamisel, da nas trenutki v vodi ali njeni bližini spravijo v meditativno stanje, kar pozitivno vpliva na naš um in telo. Čeprav je izraz prisoten že desetletje, se začenja vse bolj uveljavljati zaradi družbenih medijev, kjer so se zadnje čase pojavile številne fotografije vplivnežev, ki lebdijo v oceanu ali se potapljajo z žarki.

Foto: Pexels

Teorija modrega uma pa ni le minljiv družbeni trend. Študija iz leta 2020 kaže, da so popotniki, ki so sodelovali v vodnih dejavnostih v tujini, opazili pozitiven vpliv vode na svoje zadovoljstvo.

Dr. Elizabeth Trattner, doktorica kitajske in integrativne medicine, pravi, da lahko že bližina vode pomiri naš um, študije pa so pokazale tudi, da lahko že kratka izpostavljenost vodi, ki traja okoli 20 minut, povzroči meditativni občutek umirjenosti.

Foto: Pexels

Reena B. Patel, psihologinja in vedenjska analitičarka, pri svojih pacientih uporablja teorijo modrega uma, saj verjame, da bližina vode izboljšuje posameznikovo razpoloženje. “Verjamemo, da lahko izboljša duševno zdravje z zmanjšanjem ravni tesnobnosti in stresa. Prav tako lahko poveča telesno aktivnost in željo po aktivnosti. Ne samo, da našim telesom daje občutek umirjenosti, ampak lahko tudi povzroči, da občutimo skok energije.”

Foto: Pexels

Ker ravni stresa po vsem svetu dosegajo rekordne vrednosti, psihologinja ugotavlja, da vedno več ljudi na potovanjih išče izkušnje s teorijo modrega uma. Za doseganje najvišje ravni sprostitve tako različne turistične lokacije po svetu svojim obiskovalcem ponujajo masažne kopeli, lebdenje v bazenih ali vodne terapije, s pomočjo katerih se udeleženci znebijo fizične in duševne napetosti.  

Avtor
Piše

Tara Kuster

Style.Več novic