To je trend “terapija zavrnitve”, ki lajša socialno tesnobo

24. januar 2025

To je trend “terapija zavrnitve”, ki lajša socialno tesnobo

24. januar 2025
Foto: Instagram @al.alexxa
To je trend “terapija zavrnitve”, ki lajša socialno tesnobo

To je trend “terapija zavrnitve”, ki lajša socialno tesnobo

24. januar 2025
Foto: Instagram @al.alexxa

Zavrnitev ni za nikogar prijetna, zato je nenavadno, da se je na družbenih omrežjih pojavil trend, ki spodbuja ljudi, da se znajdejo v neprijetnih situacijah. Za kaj gre?

Na družbenem omrežju TikTok se je uveljavil trend, v katerem ljudje aktivno iščejo priložnosti za zavrnitev. Gre za neke vrste izziv samopomoči, ki spodbuja ljudi, da se znajdejo v neprijetnih situacijah, s čimer bi se lahko znebili strahu pred zavrnitvijo. 

Ti trenutki poguma ne morejo nadomestiti prave strokovne obravnave, a po mnenju strokovnjakov trend ni popolna neumnost, saj je lahko koristen za vsakogar, ki želi stopiti iz cone udobja in povečati svojo samozavest.

Ženska, obdana s snežno pokrajino
Foto: Instagram @hollymayland

Začetki “zavrnitvene terapije” 

“Zavrnitvena terapija” je pravzaprav oblika terapije, ki temelji na znanem psihološkem zdravljenju, ki vključuje postopno izpostavljanje ljudi njihovim strahom z namenom, da se jih znebijo. Cilj je, da se bodo s postopnim soočanjem z največjimi strahovi v varnem okolju vaši strahovi začeli zmanjševati. 

“Zavrnitvena terapija” deluje na podoben način, saj se začne z manjšimi, manj strašljivimi oblikami zavrnitve, da bi ljudje lažje razumeli, da “ne” ne pomeni konec sveta. 

Če eksperimentirate s situacijami, ki nosijo razmeroma malo tveganja, lahko doživite zavrnitev v manj neprijetnih odmerkih. Postopoma vas lahko ti majhni izzivi razbremenijo bolečine neodobravanja, saj boste spoznali, da se ne bo zgodilo nič strašnega. Ko se zavrnitev zgodi več kot enkrat, se boste začeli zavedati, da ni tako hudo, kot ste mislili, vaši možgani pa se bodo navadili na prvotno nelagodje. 

ženska na letalu, ki dela selfie
Foto: Instagram @lydsbutler

Kako lahko sami preizkusite “terapijo zavrnitve”? 

Začnite počasi

Sprva se ne izpostavljajte intenzivnim situacijam, saj lahko te povzročijo stres in zaskrbljenost. Priporočljivo je, da začnete z manjšimi izzivi. Neznanca lahko prosite na primer za vžigalnik ali žvečilni gumi.  

Spoštujte meje drugih

Pomembno je, da s svojim delom na socialni tesnobi ne povzročate nelagodja drugim. Pazite, da vaše zahteve ne prestopijo meje spodobnosti. 

Razmislite o zavrnitvi 

Ko ste bili zavrnjeni, je pomembno, da se spomnite, da ni bila zavrnitev nič groznega. Če se počutite slabo, zapišite svoje občutke v dnevnik ali se obrnite na prijatelja, ki vas podpira.

dnevnik
Foto: Instagram @filippzorz

Če postane “zavrnitvena terapija” preveč stresna in povzroča še več tesnobe, je čas, da prenehate. To ne pomeni, da ste šibki, ampak da morda potrebujete drugačno podporo.

Avtor
Piše

Tara Kuster

Style.Več novic