Nekaterim ni lahko poslušati, kaj je nekdanji partner naredil drugače, bolje. Nekateri nočejo niti slišati, v čem je bil slabši.
Kdor je bil v dolgi zvezi, zdaj pa je v novi, ve, da se med obema delajo primerjave. Iz stare zveze poznate določena vedenja in ko v novi zvezi partner nenadoma ravna drugače, se zmedete.
Vprašanje je torej, kakšen je namen primerjave novega odnosa s starim? In ali se zvezi sploh smeta primerjati.
Težko je spremeniti navade, toda ali jih je sploh treba?
Stvari ne znamo početi drugače kot tako, kot smo jih navajeni. To, kar smo tolikokrat videli in doživeli, vidimo in počnemo na enak način in mislimo, da bo tako ostalo. Toda vsak človek je drugačen. Drugače misli, čuti in se obnaša. Normalno je, da novi partner počne stvari, ki bi nas lahko presenetile. Znajdemo se v novi situaciji, kateri se moramo najprej prilagoditi. To je lahko težko, še posebej, če jo lahko neposredno primerjamo s svojo staro ljubeznijo.
Enostavno se zgodi, da primerjamo situacije stare in nove situacije, stara in nova razmerja. Pridejo trenutki, v katerih bi si želeli drugačne reakcije, take, kot jo poznate že od prej, od prejšnjega partnerja. Ali pa je nekdo pozitivno presenečen, ker si je tak odgovor vedno želel, a ga nikoli ni uspel dobiti.
Ampak nekako, ne glede na to, kako in koliko jih primerjate, se zdi, da to ni prav. Je tako, kot bi primerjali jabolka s pomarančami. Toda pogosto se ne morete ustaviti, kajti obvladovanje lastnih misli je umetnost, ki jo obvlada le malo ljudi. Preprosto ne morete popolnoma izključiti svojih izkušenj, tudi če to želite – tudi če si nova oseba zasluži prav to. Tu se vedno poraja vprašanje, ali obstaja zdrava raven, na kateri je mogoče primerjati nekdanjega in sedanjega partnerja, ali je to vedno le škodljivo.
Pozitivne stvari pri primerjavi odnosov
Če primerjate odnose in veste, da je sedanji boljši, potem “primerjate pozitivno”, kajne? Še posebej, če ste bili v prejšnjem nesrečni in ste vedeli, da nekaj manjka. Ali pa da se preprosto niso obnašali tako, kot si zaslužite. Niste ponosni samo nase, da ste se lahko odcepili od te nezdrave zveze, temveč tudi, da ste našli novo osebo, ki vas spoštuje. In ki pokaže, kako zelo je zaljubljen.
V takih trenutkih primerjava ni problem. Takrat se samo spomnite na preteklost in se zavedate, kako bolje je zdaj. In potem se ne zgodi, da novemu partnerju in novi zvezi škodujete – ravno nasprotno. V najboljšem primeru mu dajete občutek, da stara zveza nikoli ne more ogroziti te, ki jo imate zdaj.
Negativno primerjanje odnosov
Težava nastane ko novo razmerje postane vsakdanje, vi ste vse bolj nezadovoljni in začnete celo dvomiti. Potem pa slučajno pomislite na prejšnje trenutke, tiste, ki naj bi bili boljši. Navsezadnje preživljanje časa s tisto prejšnjo osebo ni tako hitro postalo dolgočasno. In če ste popolnoma iskreni, ima en odziv bivšega večji pomen kot odziv, ki ga pokaže novi partner.
Če torej želite na tak način sami oteževati zvezo, potem se še naprej osredotočajte na preteklost. Če namreč nenehno primerjate in verjamete, da je bilo prejšnje razmerje boljše, novemu sploh ne date možnosti.
Velika težava lahko nastane tudi, če je bil nekdo v prejšnji vezi prevaran. Če je nekdo izdal vaše zaupanje in se s tem niste mogli spopasti, ta notranji konflikt prenesete na novo zvezo. Ste prepričani, da vas tudi novi partner ne bo izdal? Primerjate staro zvezo s tisto, ki jo imate zdaj. Ali se uspeš zavedati, da obstajata dva različna človeka, ki nimata nič skupnega, ali pa preprosto preprosto ne zmoreš.
Primerjava odnosov je v redu, če primerjaš sam sebe
Koristno je, če primerjate odnos med s samim seboj. Razmislite, kako se obnašate in česa si želite. Primerjava obeh partnerjev je namreč nezdrava, v resnici osebi nimata nič skupnega.
Prispevek je bil prvotno objavljen na miss7.