Kako pomagati osebi, za katero menite, da se spopada z motnjo hranjenja

19. november 2024

Kako pomagati osebi, za katero menite, da se spopada z motnjo hranjenja

19. november 2024
Foto: Instagram @negin_mirsalehi
Kako pomagati osebi, za katero menite, da se spopada z motnjo hranjenja

Kako pomagati osebi, za katero menite, da se spopada z motnjo hranjenja

19. november 2024
Foto: Pexels

Če sumite, da nekdo trpi za motnjo hranjenja, lahko z razumevanjem in pravim pristopom postanete njegova pomembna opora na poti k okrevanju.

Če sumite, da se nekdo v vaši bližini spopada z motnjo hranjenja, ste že naredili prvi pomemben korak – prepoznali ste, da potrebuje pomoč. Motnje hranjenja, kot so anoreksija, bulimija, prenajedanje ali ortoreksija, so resne težave, ki vplivajo na duševno in telesno zdravje.

Pomagati nekomu v takšnih okoliščinah je resda zapleteno, vendar je pristop, poln razumevanja in sočutja, lahko ključnega pomena pri njihovem okrevanju. V nadaljevanju preberite nekaj naših pomembnih nasvetov, kako lahko pomagate takšni osebi.

Foto: Pexels

1. Izobražujte se o motnjah hranjenja

Prvi korak k pomoči je razumevanje, kaj so motnje hranjenja in kako se lahko kažejo. Raziskovanje različnih vrst motenj hranjenja, njihovih simptomov in posledic vam bo pomagalo razumeti, s čim se oseba v resnici sooča.

Bolje ko razumete njen boj, bolje boste lahko pristopili k njej s potrebnim sočutjem in občutljivostjo. Poznavanje dejstev vam bo prav tako pomagalo prepoznati škodljive mite, kot je prepričanje, da je motnja hranjenja zgolj stvar volje ali pa samo »prehodna faza«.

2. Pristopite mirno in brez obsojanja

Ko želite začeti pogovor z osebo, ki morda trpi zaradi motnje hranjenja, je zelo pomembno, da se izogibate obsojanju. Pristopite iskreno in ljubeznivo ter bodite pripravljeni, da bo morda sprva odklonilna. Vaša naloga ni, da jo spremenite ali popravite, temveč da ji zagotovite varen prostor, kjer se lahko izrazi brez strahu pred kritiko.

Ko začnete pogovor, se izogibajte pripombam o njenem videzu ali telesni teži. Raje se osredotočite na njene občutke in jo vprašajte, kako se počuti ter ali potrebuje podporo.

Foto: Unsplash

3. Bodite potrpežljivi in podpirajte, ne vsiljujte rešitev

Proces okrevanja pri motnjah hranjenja je pogosto dolgotrajen in zahteva veliko potrpljenja. Oseba morda še ni pripravljena priznati težave ali poiskati strokovno pomoč, kar je pogosto del poteka bolezni. Skušajte sprejeti, da boste morali morda počakati, da se odloči za korak naprej.

Vaša podpora bo imela večji učinek, če jo izražate preko majhnih, prijaznih dejanj. Lahko na primer predlagate skupne aktivnosti, ki niso povezane s hrano ali telovadbo, kot so sprehodi v naravi, obisk kina ali druge sproščujoče dejavnosti. Tako ji boste pokazali, da je lahko v vaši bližini brez pritiska ali stigmatizacije.

4. Ponudite pomoč pri iskanju strokovne podpore

Če oseba pokaže pripravljenost, da sprejme pomoč, jo spodbudite k obisku strokovnjaka, kot je psihoterapevt, nutricionist ali zdravnik, ki je usposobljen za zdravljenje motenj hranjenja. Včasih je lahko korak do strokovne pomoči težak, zato ji lahko ponudite, da jo spremljate na prvem obisku ali pomagate pri iskanju primernega terapevta.

Pri iskanju pomoči je dobro biti pozoren na strokovnjake, ki imajo izkušnje z motnjami hranjenja, saj se ti celostno posvetijo tako psihičnim kot fizičnim vidikom težave. Pomembno je, da oseba začuti, da ni sama, in da je na voljo podpora, ki ji lahko pomaga na poti k okrevanju.

Foto: Pexels

5. Bodite dober zgled z zdravim odnosom do hrane in telesa

Čeprav se morda ne zdi pomembno, pa lahko imate velik vpliv na osebo s težavami z motnjami hranjenja tudi s svojim zgledom. Spodbujajte zdrav odnos do hrane in telesa tako, da izražate spoštovanje do sebe in svojega zdravja.

Odpovejte se opazkam o dietah, telesnem videzu ali pretiranem nadzoru nad prehrano. S tem boste prispevali k bolj pozitivnemu vzdušju, ki lahko osebi pomaga na poti k zdravljenju.

6. Pazite nase in poiščite podporo tudi zase

Pomoč nekomu, ki trpi zaradi motnje hranjenja, je lahko čustveno naporna, zato je pomembno, da tudi vi pazite nase in poiščete podporo, če jo potrebujete.

Pogovorite se s prijateljem, družinskim članom ali terapevtom, če potrebujete nasvet ali se želite z nekom pogovoriti o svojih občutkih. S tem si boste zagotovili moč in stabilnost, ki ju boste potrebovali, da boste lahko v oporo tudi drugi osebi.

Style.Več novic