Kako skrbeti za naravno božično drevo in kam z njim po praznikih?

17. december 2021

Kako skrbeti za naravno božično drevo in kam z njim po praznikih?

17. december 2021

Vedno bolj priljubljena je izbira naravnih božičnih dreves, vendar pa se tu pojavljata dve vprašanji: kako skrbeti zanj in kaj z njim po koncu praznikov?

Božič je le še dober teden stran, zato je sedaj zadnji čas, da kupite božično drevo, ki bo letošnje praznike krasilo vaš domovanje. Zadnja leta je zelo priljubljena izbira naravnega božičnega drevesca, saj to s svojim vonjem, obliko in celotno podobo pričara pravi božični duh, vendar pa zahteva drugačno obravnavo in nego.

Metka Sporiš iz butične cvetličarne Sanjski šopek ima nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri izbiri in skrbi za novoletno jelko, pripravila pa je tudi nekaj predlogov, kaj narediti z njo po praznikih.

Srebrna smreka Avtor: Sanjski šopek

Izberite vzgojeno v Sloveniji

Izbira novoletnih jelk je ogromna, a najbolje je, da izberete vzgojeno v Sloveniji, svetuje Metka. “S tem se namreč preprečuje invazija zajedalcev in bolezni v naše gozdove, gre za kratko pot od poseka do blišča v vaših domovih, predvsem pa podpirate lokalna podjetja.”

Če še iščete naravno jelko, jo lahko dobite tudi v Sanjskem šopku. Na voljo so tri različne vrste: kavkaška jelka, srebrna smreka in omorika, vse v štirih različnih dimenzijah. Vse so požagane na isti dan, kot so dostavljene na vaš naslov. Po želji jo tudi nasadijo na podstavke. Poleg tega poznajo lastnika, ki novoletne jelke vzgaja in območje, kjer novoletne jelke rastejo, ob koncu praznikov pa jo tudi odpeljejo.

Vzgojena novoletna jelka in ne prosto rastoča

Pomembno je vedeti, da morate vsekakor izbrati vzgojeno drevo in ne prosto rastočega, saj je prosta sečnja v naših gozdovih prepovedana. A to niti ni edini razlog za izbiro vzgojenega drevesa, razlaga Metka:

“Gozdni sistem je velik sistem in drevesa ter drugo rastlinje se med seboj povezujejo na podzemni ravni. Če posekamo mlado drevo, s tem porušimo dinamiko povezav v gozdu, ki so nam zunanjim opazovalcem slabo poznane in skrite očem. Naravi moramo pustiti, da dela, kot najbolje zna. Zato pri nakupu vsekakor preverite, ali gre za vzgojeno drevo.”

Omorika Avtor: Sanjski šopek

Nasveti za ohranitev svežine

  • Primerna temperatura. “Jelke ne postavljate v bližino grelnih naprav. Rasle so namreč na prostem, zato so vajene nizkih temperatur.”
  • Poskrbite za vnos vlage. “Optimalnih razmer, v katerih je rasla, ji sicer v domovanju ne morete ponuditi, zato poskrbite, da jo razvajate z zadostno količino vlage. Eden preprostejših trikov, da ji zagotovite dovolj vlage, je, da pripravite podstavek (npr. lonec) za jelko, v katerem bo voda. Najbolj uporabna zadeva je lonec, napolnjen z drenažnim peskom, ki poskrbi za fiksacijo jelke in dobro drenažo. Poskrbite, da bo vlage dovolj in jo po potrebi dodajajte.”
Kavkaška jelka Avtor: Sanjski šopek

Kaj z novoletno jelko narediti po praznikih?

Najbolje je, da ob koncu praznikov pomislite, kako jo lahko ponovno uporabite. “Imate kompost? Naj tam opravi svoje delo. Če imate možnost, da vam jo nekdo zmelje, lahko sekance uporabite kot zastirko na vrtu. Še preden jo zmeljete na koščke, jo lahko postavite na vrt in nanjo obesite dobrote za lačne ptice,” priporoča Metka.

Lahko pa jo uporabite tudi kot dekoracijo tudi po praznikih – v stanovanju ali na prostem. “Samo zamenjajte dekorativne elemente in porežite vejice. Ponovna uporaba je najboljši način. Ko bo jelka odslužila svoje, pa jo uporabite za kurjavo. Če ne za vas, pa jo podarite sosedu ali prijatelju.”

Avtor
Piše

Branka Grbin

Style.Več novic