Kozarec vina na dan nima prav nobene koristi!

28. maj 2023

Kozarec vina na dan nima prav nobene koristi!

28. maj 2023
Foto: Instagram @hannaschonberg

Je kozarec vina na dan res zdrav za nas? Je bolje če pijemo malo kot pa sploh ne? Kako alkohol vpliva na naše telo?

Prva kapljica alkohola, ki jo užijemo, je po navadi ogabna. Vsa visoka pričakovanja, ki jih imamo v mladosti o tem, kako kul in v užitek so nam lahko alkoholne pijače, se ob prvem srečanju z alkoholom razblinijo. Toda sčasoma začnemo prav ta okus in vonj povezovati z učinkom, ki ga ima pijača na naše možgane in užitek, ki ga lahko občutimo, nas vzpodbuja k nadaljnemu uživanju

Alkohol potuje do želodca, kjer se 20 odstotkov le-tega absorbira skozi želodčno steno. Ostali del se absorbira, ko doseže kratko črevo in vse skupaj pristane v naši krvi. Hrana lahko upočasni absorbcijo alkohola, zato pri pitju na prazen želodec veliko hitreje začutimo učinke alkohola. 

Foto: Instagram @luisapiou

Ti prvi učinki so pravzaprav občutki, ki jih ljudje želijo. Krvničke se razširijo, dobimo občutek zardelosti, počutimo se sproščene in bolj družabni. Če pijemo dalje, v igro vstopi dopamin, hormon, ki “išče” – gre za željo po tem, da nekaj počnemo, dobivamo ideje, smo polni energije in glasni. Ko ta učinek začne zamirati, si želimo več alkohola. Ta namreč sprošča endrofine, ki nas zasvojijo in naš občutek za nadzor je izgubljen – pijemo več, kot smo načrtovali. 

Alkohol vpliva na delovanje prefrontalnega korteksa, ki nadzoruje kognitivne funkcije, impulzivnost in spomin, vpliva pa tudi na delovanje jeter. Ta namreč lahko v povprečju metabolizirajo oziroma razgradijo le en kozarec vina ali slabe pol litra piva na uro. Če spijemo več kot toliko, jetra ne zmorejo razgraditi vsega, zato alkohol začnejo pošiljati do srca, ta pa alkohol pošlje še do pljuč – zato lahko v našem izdihanem zraku izmerimo vsebnost alkohola v krvi. Alkohol prav tako omeji proizvodnjo antidiuretičnega hormona, ledvicam pa naroča, naj izločajo več vode, kar povzroča dehidracijo in številne obiske stranišča. 

Se vam je že kdaj zgodilo, da ste imeli naslednje jutro drisko? Jutro po prekrokani noči je lahko precej … naporno. Alkohol lahko tudi razdraži želodčno sluznico, kar lahko povzroči drisko, bruhanje in neravnovesje elektrolitov, vključno z natrijem, kalijem in magnezijem, ki jih telo potrebuje za dobro delovanje. Skupaj s širjenjem krvnih žil v možganih lahko vse to povzroči hud glavobol. 

Kako se temu izogniti?

Preprosto. Gre za vse, kar veste, da bi morali storiti, pa tega ne storite: jejte, preden začnete piti ter tako upočasnite absorpcijo alkohola v kri, pijte veliko vode pred, med in po pitju. Kar zadeva hrano, strokovnjaki priporočajo beljakovine, ki se počasi prebavljajo, zato občutek sitosti traja dlje, fermentirana živila pa bodo nahranila dobre črevesne bakterije, ki jih boste kmalu začeli uničevati. Naslednje jutro vzemite elektrolitski dodatek, da nadomestite izgubljeno, jejte protivnetno hrano, ki vsebuje maščobne kisline omega-3, in se vrnite k fermentirani hrani, če vam prija.

Foto: Instagram @hannaschonberg

Vse posledice uživanja alkohola se pojavijo po vsakem uživanju alkohola, ob dolgotrajnem in ponavljajočem se pitju pa so posledic lahko še veliko hujše. Poleg vseh omenjenih učinkov se namreč pridružijo še občutek stresa, pomanjkanja spanja, depresijo, hormonsko neravnovesje, visok krvni pritisk, pridobitev na teži ter večje tveganje za srčno-žilne bolezni ter sladkorna bolezen tipa 2. Alkoholne pijače prav tako uničijo dobre bakterije v našem telesu, ki so ključne za zdravo prebavo, vplivajo pa tudi na imunski sistem in razpoloženje. 

Ali je res zdravo piti kozarec vina na dan?

Strokovnjakinja Sadie Boniface, vodja raziskave na Inštitutu za preučevanje alkohola, pravi, da smo si dolgo časa govorili, da je alkohol zdrav za nas, delno tudi zato, ker uživamo v pitju. 

“Toda znanost je ovrgla nekatere ‘zdravstvene koristi’ zmernega pitja in mislim, da ljudje na splošno ne razumejo, da so uradne smernice za pitje alkohola namenjene uživanju alkohola z majhnim tveganjem, ne pa varnemu uživanju.”

Sadie Boniface

Ko so namreč pripravili smernice za pitje alkohola, so opravili obsežen pregled in izračunali vsa tveganja, ki jih prinaša pitje alkohola na različnih ravneh. Že majhne količine alkohola pa lahko povečajo tveganje za kar sedem različnih vrst raka, pri čemer ni dokazov, da bi pitje alkohola zaščitilo telo pred katerimi drugimi boleznimi ter tako odtehtali omenjeno tveganje.

Čeprav je tveganje za zdravje v primeru “lahkega” pitja majhno, pa naj ljudje ne pijejo alkohola, zato da bi izboljšali svojega zdravje. Ker ga ne bodo.

Avtor
Piše

B. P.

Style.Več novic