Med porodom so jim žgali roke, da bi ugotovili, kdo bolje prenaša bolečino: moški ali ženske

12. julij 2022
Med porodom so jim žgali roke, da bi ugotovili, kdo bolje prenaša bolečino: moški ali ženske

Med porodom so jim žgali roke, da bi ugotovili, kdo bolje prenaša bolečino: moški ali ženske

12. julij 2022
Profimedia

Slišati je kot srednjeveška metoda mučenja, a tako so skušali izmeriti bolečino.

Čeprav je brca v mednožje po besedah moških zelo boleča, ni nobenega dokaza, ki bi potrdil, da je ta bolečina močnejša od 160 porodov, zato v nadaljevanju predstavljamo nekaj ugotovitev in zanimivosti.  

Objava na Facebooku, z 32 000 ogledi, trdi, da brca v mednožje povzroči »9000 enot – delov« bolečine in je enaka zlomu 3 200 kosti in rojevanju 160 otrok naenkrat.

Ali res obstajajo dokazi?

Začnimo s trditvijo, da udarec v mednožje povzroči 9000 enot bolečine, enota pa se imenuje “del”.

Prva težava je, da “del oziroma dol” ni priznana enota za merjenje bolečine.

V štiridesetih letih prejšnjega stoletja so raziskovalci z univerze Cornell pod vodstvom Jamesa Hardyja poskušali ustvariti merilo za jakost bolečine, imenovano dolorimetrija (ali “dols”). V študiji, ki jo je Hardy objavil leta 1948, je skušal z dolom oceniti bolečino pri porodnicah.

V študiji je dol opisan kot “enota bolečine”, ki “ima vrednost približno ene desetine jakosti največje bolečine”.

Med porodom so jim žgali roke

Metodologija, uporabljena v študiji, je temeljila na žganju rok porodnic med popadki.

Raziskovalci so nato poskušali izmeriti raven bolečine, ki jo je občutila vsaka ženska, in jih prosili, naj poročajo, ali je bil občutek bolečine na roki (ki je imela lestvico dol) bolj ali manj intenziven od tistega, ki ga je občutila v vsaki fazi popadkov.

Namen je bil ugotoviti, katera stopnja “dol” ustreza posamezni fazi poroda.

Omeniti je treba, da je bila najvišja točka na lestvici dol, ki jo je Hardyjeva lestvica dosegla med svojimi študijami, 10,5 – kar pomeni, da udarec v moda ne more biti enak 9.000 dolom (ali “delom”, kot je zapisano v objavi na Facebooku).

Poleg etičnih vprašanj, ki jih je sprožil Hardyjev postopek, se dol nikoli ni uporabljal kot merska enota za bolečino.

Kot je poudarjeno v članku iz leta 2011 v 39. zvezku revije Anaesthesia and Intensive Care , so nadaljnji poskusi pokazali, da dol ni bil velikokrat uporabljen kot merilno orodje, kar je bilo razumljivo, da pacienti niso želeli občutiti dvojen bolečine.

Je bolečina ob brci v mednožje res primerljiva s porodom? Profimedia

Na srečo so poskus uporabe dola kot merske enote za bolečino kmalu opustili, nadomestila pa so ga različna orodja za ocenjevanje bolečine, ki se danes uporabljajo v kliničnih okoljih.

Eno najpogostejših je številčna ocenjevalna lestvica, s katero bolniki sami ocenjujejo svojo bolečino.

Pri uporabi te lestvice zdravniki običajno prosijo bolnike, naj ocenijo svojo bolečino od 0 (kar pomeni “brez bolečine”) do 10 (kar pomeni “najhujša bolečina, ki si jo lahko predstavljamo”), je razvidno iz te študije o bolečini 2021.

Kljub uporabi sodobnih metod je bolečino težko izmeriti. Kot pojasnjuje študija iz leta 2018, je bolečina opredeljena kot subjektivna izkušnja, kar pomeni, da nekdo, ki jo samo opazuje, je ne more

Bolečina je opredeljena kot subjektivna izkušnja, kar pomeni, da je tisti, ki je ne doživljajo, ne morejo neposredno ocenjevati.

Ista študija navaja, da se zdravniki in raziskovalci pri ocenjevanju in sklepanju o bolečini, ki jo doživljajo drugi ljudje, “zanašajo na opazovanja in merila”.

Še vedno ni klinično sprejete in objektivne enote za merjenje bolečine. Del/dol – naveden v objavi na Facebooku o tem, da vas je nekdo brcnil v testise – pa ne meri bolečine.

Tudi če bi jo, je lestvica del le do 10,5 – torej udarec v testise ne bi meril 9 000 dolov/delov.

Tako torej lahko sklepamo, da trditev na Facebooku, ki primerja udarec v testise s porodom, nima nobene podlage.

Avtor
Piše

Style. Več novic