Nekateri se raje na letališče odpravijo prej, da lahko brez pritiskov in hitenja počakajo na svoj let. Na terminalu se tako pojavijo že dobre tri ure pred letom in potrpežljivo čakajo.
Spet drugim se ne mudi – najraje bi prišli na letališče ravno ob uri vkrcanja, saj se želijo izogniti pretiranemu in nepotrebnemu čakanju. Kdo ima prav? Koliko prej je potrebno priti na letališče?

V večini primerov se ti dve filozofiji srečata nekje vmes. Odgovor ni enoznačen, saj je odvisen od več dejavnikov – letni čas, ura dneva, ali oddate prtljago ali potujete samo z ročno prtljago, ter ali uporabljate programe, ki vam omogočijo check-in iz udobja domačega kavča in lahko bistveno skrajšajo čakalne vrste. Pomembno vlogo igra tudi samo letališče, saj vemo, da niso vsa enako učinkovita.

Kdaj je idealno priti na letališče?
Mnenja strokovnjakov so različna, kar je še en dokaz, da univerzalnega pravila ni. Če letite znotraj iste države, potem so pravila sledeča:
Lastnik luksuzne turistične agencije Michael Holtz svetuje najmanj časa – okoli 75 minut, če ste izkušeni potnik z ročno prtljago in član katerega od hitrih varnostnih programov.
“Običajno se vkrcanje začne 30–50 minut pred poletom, z uporabo hitre varnostne kontrole pa lahko celoten postopek traja približno 20 minut. Potem si pustite še nekaj minut za pot do vašega terminala,” pojasni. “Seveda pa se učinkovitost razlikuje od letališča do letališča, zato je priporočljivo, da ste tam raje malo prej kot prepozno.“

Tori Simokov, ustanoviteljica časopisa Window Seat, prisega na 90 minut. “To je dovolj, da se brez naglice prijavim, opravim varnostni pregled, morda vzamem kavo in se mirno odpravim proti izhodu. Ta časovni okvir je zame uspešen že deset let,” pravi. Sama si za varnostni pregled vedno pusti vsaj pol ure.
Jesse Neugarten, ustanovitelj spletne strani za iskanje ugodnih letov Dollar Flight Club, priporoča bolj konservativen pristop – dve uri pred vkrcanjem. “Za zgodnje jutranje polete ali potovanja v času praznikov dodam še dodatnih 30–45 minut, saj je takrat običajno več prometa in daljše čakalne vrste,” pravi.
Če letite z večjih letališč, ali z nizkocenovnimi letalskimi družbami, si vzemite še nekaj dodatnega časa.

