“Zdi se, da je to, kako tipkamo in premikamo miško, boljši pokazatelj stresa v pisarniškem okolju kot naš srčni utrip,” je ugotovitve raziskave Švicarskega zveznega inštituta za tehnologijo v Zürichu (ETHZ) povzela matematičarka in avtorica študije Mara Nagelin. Povedala je še, da so s pomočjo novih podatkov in strojnega učenja razvili nov model za zaznavanje ravni stresa pri delu.
V okviru študije so opazovali 90 udeležencev, ki so sodelovali v simulaciji pisarniških opravil, kot so načrtovanje sestankov ali beleženje in analiziranje podatkov. Beležili so ravnanje udeležencev z miško in tipkovnico ter njihov srčni utrip, ob tem pa so jih redno spraševali o ravni stresa, poroča STA.
Njihov model bi lahko pomagal preprečiti kronični stres
Medtem ko so nekateri udeleženci preizkusa lahko delali nemoteno, so polovico skupine večkrat prekinili s sporočili na klepetu, poleg tega pa so se morali udeležiti razgovora za službo.
Raziskovalci so potrdili, da ljudje pod stresom tipkajo in premikajo miško drugače kot tisti, ki so sproščeni. “Ljudje, ki so pod stresom, pogosteje in manj natančno premikajo kazalec miške ter premagujejo večje razdalje na zaslonu,” je pojasnila Nagelin.
Ugotovili so tudi, da ljudje, ki so v pisarni pod stresom, pri tipkanju naredijo več napak in pišejo v prekinjenih intervalih, s številnimi kratkimi premori. Sproščeni ljudje po drugi strani pri tipkanju delajo manj premorov, ki pa so daljši.
Iz ETHZ so sporočili, da bi njihov model lahko pomagal preprečiti kronični stres, rezultate raziskave pa naj bi objavili do konca leta. Raziskovalci so namreč priznali, da so zbrani podatki občutljivi, in dodali, da sodelujejo tudi s strokovnjaki za etiko, da bi zagotovili odgovorno ravnanje z njimi.