Art deco, kar bi lahko prevedli kot ‘dekorativna umetnost’, je med letoma 1920 in 1940 predstvaljal razkošje in glamur ter pomembno oblikoval različna področja, kot so arhitektura, moda, slikarstvo, avtomobili, pohištvo in nakit.
Navdih za slog je črpal iz antike, označeval pa je uporabo dekorativnih elementov, ki so bili kombinacija starih motivov, geometrijskih oblik in blišča.
Ko je Athena Calderone, znana notranja oblikovalka, prvič stopila v svoje stanovanje v New Yorku, ki je bilo nekoč v lasti francoskega arhitekta Thierryja Desponta, je to izražalo motive dekorativne umetnosti. Poznala je stil art deco in njegova načela oblikovanja, geometrijske, skoraj egiptovske oblike, bogate materiali in barve, a želela je izvedeti več, poroča British Vogue.
Tako se je odpravila na potovanju v Pariz in raziskala številne zgodovinske zgradbe, galerije, muzeje, gledališča in prostore, ki so definirali to obdobje.
Ko se je Athena vrnila v New York, se je odločila, da bo raziskala sodobno interpretacijo sloga iz zgodnjega 20. stoletja. Odkrila je, da se je v art decoju pojavila zadržanost kljub materialu razkošne kakovosti, zato se je v svojem stanovanju poigrala s to stopnjo zadržanosti in elegance.
Najprej se je lotila tal, pri katerih je kombinirala osnovne poteze art decoja in dunajske secesije. Med celotnim procesom oblikovanja se je poigravala z geometrijskimi oblikami, preprogami in bolj umirjenimi toni srebrne in modre barve.
Lahko bi rekli, da je Calderonova ena najbolj priljubljenih notranjih oblikovalk današnjega časa. Njena minimalistična hiša v Cobble Hillu je postala ena najbolj priljubljenih hiš na Instagramu, njeno oblikovanje pa spremlja že več kot milijon sledilcev, zato je mogoče, da se bo njen svež pogled na art deco prijel.
Ta zgodovinski slog je v zadnjem času že prejel veliko pozornosti, njegov ponovni vzpon pa je napovedal tudi pisatelj Antonio Pacheco, ki je v članku The New York Review of Architecture zapisal, da stil spodbuja nova ustvarjalna prizadevanja in navdihuje muzejske razstave. V Metropolitanskem muzeju v New Yorku imajo namreč samo letos dve razstavi s tematiko iz 20-ih in 30-ih let prejšnjega stoletja.
Medtem ko se notranjost po pandemiji večinoma vrti okoli minimalističnega bež dizajna in mehkega pohištva, se zdi, da smo končno pripravljeni na spremembe. Morda pa je čas, da se bleščeči, glamurozni in mogočni stil iz začetka 20. stoletja vrne.