Po napornem dnevu vsi potrebujemo sproščujoč čas zase, zato je lahko vroča kopel popoln pobeg pred vsakodnevnim stresom. Poleg prijetne dišeče pare in vroče vode, ki spodbuja pretok krvi po telesu, kar lahko pripomore k boljši cirkulaciji, pa ima uživanje v vroči kopeli tudi druge koristne učinke, ki jih morda niste poznali.
Zmanjšanje stresa
Vroča kopel lahko vpliva na živčni sistem. Med ležanjem v topli vodi telo namreč sprošča hormone sreče, študije pa kažejo, da lahko že 20 minut v topli kopeli znatno zniža raven kortizola, stresnega hormona.
Lajšanje mišičnih bolečin
Vroča kopel je lahko odlična za vse, ki se ukvarjajo s športom. Toplota namreč sprošča mišice, zmanjšuje napetost in pomaga pri lajšanju bolečin v sklepih. To je razlog, zakaj športniki pogosto uporabljajo hidromasažne kadi po treningu.
Kvaliteten spanec
Uživanje v toplih kopelih je lahko tudi rešitev za nespečnost. Študije kažejo, da sprostitev telesa pred spanjem pomaga uravnavati telesno temperaturo, kar olajša spanec.
Razstrupljanje kože
Topla voda odpira pore in pomaga koži, da se znebi toksinov. Prav tako pa izboljša tudi navlaženost kože, če kopel zaključite z blagim vlažilnim losjonom.
Nasveti za uživanje v topli kopeli
- Dodajte sivkino eterično olje za dodatno sprostitev.
- Uporabite sveče ali pridušeno svetlobo, s čimer boste ustvarili prijetno vzdušje.
- Držite se optimalne temperature, ki je naj bo med 37 in 40 °C.
- Kopel naj traja od 15 do 30 minut, da preprečite dehidracijo kože.