Obrezovanje je pogostejše kot si mislite

20. marec 2022
Obrezovanje je pogostejše kot si mislite

Obrezovanje je pogostejše kot si mislite

20. marec 2022

Rutinsko obrezovanje moškega spolnega organa je postopek, pri katerem se s penisa odstrani kožica.

Gre za povsem običajen poseg, za katerega se odločijo starši ali skrbniki novorojenčka, pogosto zaradi verskih, kulturnih in estetskih razlogov.

Kratko in jedrnato o obrezovanju penisa

Obrezovanje penisa je izjemno pogost poseg, pri katerem se iz penisa odstrani prepucij oziroma kožica, kar posledično razkrije konico penisa, ki jo poznamo tudi kot glavico. Vizita.si navaja, da prepucij oziroma kožica, ki prekriva glavico penisa, ščiti penis pred morebitnimi odrgninami in poškodbami ter celo omogoča večji užitek med spolnim odnosom. Kljub temu, da ima kožica v osnovi zaščitno vlogo, lahko povzroči tudi nekatere zdravstvene težave, ob katerih se je priporočljivo obrniti na zdravnika, ki bo nemalokrat svetoval obrezovanje.

Po podatkih MedicalNewsToday (MNT) zdravniki nemalokrat svetujejo obrezovanje za zdravljenje zdravstvenega stanja, ki mu rečemo fimoza. Gre za pojav, ko kožice ni mogoče v celoti potegniti nazaj, kar lahko oteži samo higieno penisa. Vizita.si navaja, da se ob neprimerni higienski oskrbi lahko pojavi sirast izcedek, ki se mu reče smegma in se nabira pod kožico, kar lahko vodi do infekcije penisa in sečil.

Obrezovanje je pogostejše kot si mislite

Obrezovanje moškega spolnega uda je v Združenih država povsem običajen postopek, čeprav statistika kaže, da se pri novorojenčkih nekoliko zmanjšuje. Glede na študijo izpred preteklega leta naj bi bilo obrezanih kar 80,5 % ameriških moških, starih od 14 do 59 let ter približno 58,3 % novorojenčkov. Verjeli ali ne, se za tovrstne posege odločajo tudi starši v Sloveniji.

Obrezovanje spolnega uda pri novorojenčkih: Da ali ne?

Moški se za obrezovanje lahko odloči kadarkoli želi, največkrat pa do posega pride že takoj po rojstvu. Medtem ko nekateri starši ali skrbniki odločitev o posegu prepustijo otroku, češ naj se odloči sam, ko bo dovolj star, se drugi odločijo namesto njega in ga prikrajšajo morebitnih nevšečnosti:

  • Anestezija

Starejši kot je otrok, večja je verjetnost, da bo za poseg potreboval splošno anestezijo, kar pomeni, da bo med posegom nezavesten. Temu nasprotno pa obrezovanje pri novorojenčkih zahteva zgolj lokalno anestezijo.

  • Tveganja in zapleti

Čeprav so zapleti pri tovrstnih posegih na splošno redki, je večja verjetnost, da se pojavijo pri starejših kot pri dojenčkih. Malčki in starejši otroci se bistveno pogosteje tudi spominjajo obrezovanja, kar jim lahko predstavlja stres in travme.

Zdravniki postopek obrezovanja spolnega uda pri novorojenčkih izvedejo ob materini postelji, kmalu po rojstvu. Običajno se zgodi v 1. oziroma 2. dnevu po rojstvu.

Pa vendar zdravniki lahko tudi odsvetujejo obrezovanje, če oceni, da to lahko škodi vašemu zdravju. Do tega lahko pride, če:

  • obstaja družinska anamneza motenj strjevanja krvi,
  • se otrok rodi zelo zgodaj,
  • ima otrok prirojeno napako.

Ali je obrezovanje boleč poseg?

Med mladimi mamicami in odraslimi fanti se največkrat poraja vprašanje, če obrezovanje penisa boli? Po podatkih MNT obrezovanje resda lahko povzroči bolečino, a samo, če zdravnik ne uporabi anestetika. Ko anestetik preneha delovati se lahko pojavi rahla bolečina in draženje, za kar zdravnik lahko predpiše protibolečinske tablete.

Pred samim posegom ni potrebna nikakršna posebna priprava. Zdravnik lahko predlaga, da novorojenčka povijete ali mu ponudite sladkorno raztopino, da se pomiri. Ko je čas za poseg, zdravniki poskrbijo za omrtvičenje, največkrat s pomočjo injekcije, ki jo vbrizgajo na dnu penisa, ali pa uporabijo lokalni anestetik, katerega preprosto nanesejo na kožo.

Prednosti in slabosti obrezovanja penisa

Pri obrezovanju penisa se srečujemo s številnimi prednostmi in slabostmi. Obrezovanje lahko zmanjša tveganje za:

  • okužbe sečil pri novorojenčkih,
  • rak penisa pri odraslih,
  • spolno prenosljive okužbe

Zapleti pri obrezovanju so resda zelo redki, lahko pa vključujejo:

  • poškodbo penisa,
  • krvavitev,
  • brazgotinjenje
  • zategovanje kožice zaradi brazgotinjenja

Okrevanje

Okrevanje po posegu običajno zahteva 7 – 10 dni. V tem času pa je potrebno upoštevati nekaj nasvetov za zmanjšanje možnosti zapletov in za samo oskrbo rane. Da rana ostane čista, strokovnjaki pri novorojenčkih priporočajo čiščenje penisa med vsako menjavo plenic. Tako boste uspešno preprečili morebitne okužbe. To lahko opravite s fiziološko vodo in gazo ali bombažno blazinico. Po čiščenju na prizadeti predel nanesite vazelin, da zmanjšate draženje. Če na rano zaide blato, jo prelijte s toplo milnico in jo posušite s čisto brisačo. Medtem, ko se rana celi, otroka čistite z gobo in ne z otroško kopeljo.

Foto: Profimedia

Avtor
Piše

Style. Več novic