Poznate razliko med izpolnjenim življenjem in preobremenjenostjo?

20. november 2024

Poznate razliko med izpolnjenim življenjem in preobremenjenostjo?

20. november 2024
Foto: Instagram @josefinevogt
Poznate razliko med izpolnjenim življenjem in preobremenjenostjo?

Poznate razliko med izpolnjenim življenjem in preobremenjenostjo?

20. november 2024
Foto: Instagram @novitskaiaa

Če ste ambiciozna ženska, ki čuti pritisk, da mora biti dobra v vsem, je morda čas, da spremenite svojo pozornost in energijo usmerite v tisto, v čemer lahko resnično blestite.

V današnjem svetu je stalna aktivnost pogosto povezana z uspehom in mnogi verjamemo, da smo boljši, če so naši dnevi polni obveznosti. Kljub temu pa lahko potreba po nenehni angažiranosti postane navada, ki izčrpa naše duševno in fizično zdravje. 

Ste odvisni od stalne aktivnosti? 

Ko opravimo določeno nalogo in za to prejmemo priznanje, se sprošča dopamin, hormon ugodja, ki nas motivira, da takšno vedenje ponovimo, a želja po dopaminu nas lahko zasvoji z občutkom izpolnjenosti in napredka. Zasvojenost je lahko povezana s čimerkoli, kar ustvarja močno navado, pa naj gre za stalno angažiranost ali potrebo po doseganju rezultatov.

Foto: Instagram @marine_audineau

Pomembno je, kako si razporejamo čas, kam usmerjamo svojo energijo in ali se ta trud obrestuje. Čas, ki ga posvetimo svojim nalogam, naj bo res produktiven, to, kar počnemo, pa naj prispeva k našemu napredku. 

Ne pretiravajte

Uspeh ne pomeni vedno opravljati najtežje naloge ali se potiskati v smeri, ki nas delajo nesrečne. Gre za prepoznavanje svojih naravnih sposobnosti in zanašanje nanje. Če poskušate doseči več, kot je fizično mogoče, boste nekatere stvari zagotovo zanemarili.

Uničujoč cikel stalne aktivnosti 

Morda se vam zdi, da niste produktivni, če niste zaposleni ali ne opravljate več nalog, a ljudje, ki dosegajo vrhunske rezultate, usmerjajo svojo energijo v tisto, kar je resnično pomembno, in ne zapadejo v krog nenehne aktivnosti.

“Ena najpogostejših strategij obvladovanja danes je stalna aktivnost,” pojasnjuje ameriška pisateljica Brené Brown. Naša kultura nas namreč uči, da če smo dovolj zaposleni, ne bo časa, da bi se soočili s svojimi resničnimi občutki, poroča Harper’s Bazaar.

Foto: Instagram @sofiaboman

Čemu se poskušate izogniti z nenehnim ukvarjanjem? 

Mnogi uporabljajo stalno angažiranost kot odvračanje pozornosti, saj je nenehna preobremenjenost priročen način, da se izognete ukvarjanju s stvarmi, ki bi jih raje prezrli. 

Negativne posledice pretirane angažiranosti:

  • Nenehno aktivnost zamenjujete z resničnim uspehom, 
  • nikoli niste prisotni v tem trenutku, 
  • v vašem življenju prevladuje tesnoba,
  • padec produktivnosti in ustvarjalnosti,
  • negativno razpoloženje, 
  • pomanjkanje discipline.

Avtor
Piše

Tara Kuster

Style.Več novic