Odkrivanje najpogostejšega raka: preverili smo, kdaj na ultrazvok in kdaj na mamografijo?

14. oktober 2022
Odkrivanje najpogostejšega raka: preverili smo, kdaj na ultrazvok in kdaj na mamografijo?

Odkrivanje najpogostejšega raka: preverili smo, kdaj na ultrazvok in kdaj na mamografijo?

14. oktober 2022
Profimedia

Pojavnost raka dojk v zadnjih desetletjih narašča in je v razvitem svetu najpogostejši rak pri ženskah. Kot pri vseh boleznih, je tudi tukaj pomembno, da opazujemo svoje telo in morebitne sumljive spremembe takoj predamo v zdravniško obravnavo.

Ključno pri odkrivanju raka dojk je samo pregledovanje, s katerim naj ženska začne po 20. letu in ga opravlja vsak mesec. Najboljši čas je med 7. in 10. dnevom po končani menstruaciji. V menopavzi pa pa naj bo to vedno isti dan v mesecu.

Če opazite zatrdline, pordelo kožo, izcedek iz dojke ter neobičajen videz bradavic (udrtost), se takoj posvetujte z zdravnikom.

O metodah diagnosticiranja raka dojk odgovarja mag. Kristijana Hertl, vodja Državnega presejalnega programa za raka dojk DORA.

Kdaj na mamografijo in kdaj na ultrazvok?

Katero od teh dveh preiskav bomo uporabili kot prvo diagnostično metodo pri spremembah dojk, je odvisno od starosti ženske in strukture tkiva dojk. Pri mlajših ženskah je v dojkah še veliko žleznega tkiva in pri takih dojkah je bolj zanesljiv ultrazvok, ki bolje pokaže že zelo majhne tumorje. Z leti se žlezno tkivo v dojkah nadomešča z maščobo in dojke postajajo vedno bolj maščobne. Pri takih dojkah je najzanesljivejša mamografija in se ultrazvok uporablja kot dopolnilna diagnostična metoda po mamografiji, za pregled področij dojke, kjer so gostejši ostanki žleznega tkiva. Tako se pri ženskah, ki so si zatipale spremembe v dojkah in so mlajše od 35 let, vedno kot prvo diagnostično metodo uporablja ultrazvok. Pri ženskah, ki so starejše od 35 let in so si zatipale spremembe v dojkah, pa je prva mamografija.

Sta preiskavi enako zanesljivi?

V programu DORA, kamor vabimo ženske med 50. in 69. letom brez znakov bolezni, je diagnostična metoda presejalna mamografija, ki je trenutno dokazano najbolj zanesljiva metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk v navedeni starostni skupini. Ultrazvočna preiskava dojk se pri teh ženskah priporoča pri nadaljnji diagnostični obravnavi kot dopolnilna preiskava pri mamografsko gostih dojka ali mamografsko slabo vidnih spremembah, vendar pa v celoti ne more nadomestiti mamografije. Kot osnovna diagnostična metoda je ultrazvok primeren pri mlajših od 35 let, ki imajo v dojkah še veliko žleznega tkiva in bi bila zaradi tega mamografija nepregledna. Diagnostični metodi sta tako podobno zanesljivi za odkrivanje sprememb v dojkah pri različnih starostnih skupinah, v določenih diagnostičnih primerih pa uporabljamo obe preiskavi skupaj. Če se bolezen v dojkah kaže z mikrokalcinacijami, so le-te ne glede na starost ženske slabše prepoznavne z ultrazvočno preiskavo in bolje z mamografijo. Pri gostemu žleznemu tkivu pa se lahko majhen tumor na mamografiji zakrije z žleznim tkivom in je bolje prepoznaven z ultrazvočno preiskavo. Običajno pri večjem sumu, da ima ženska raka dojk, tako delamo obe preiskavi ne glede na starost.

Profimedia

Kako je pri ženskah, ki imajo prsne vsadke?

Tudi ženska s prsnimi vsadki lahko zboli za rakom dojk in tudi ona lahko opravi mamografijo, ki pa poteka nekoliko drugače kot običajno. V programu DORA pri slikanju dojk brez vsadkov naredimo za vsako dojko dva posnetka, s silikonskimi vsadki pa naredimo za vsako dojko štiri posnetke. Silikonski vsadki v dojki nekoliko zmanjšajo preglednost tkiva dojke, ker vsadek določene dele dojke lahko prekrije oz. zakrije. Res pa je, da je pri vsadkih žlezno tkivo potisnjeno naprej pred vsadek in se tumor največkrat lažje zatipa. Pomembno je, da radiološkega inženirja, ki opravlja mamografijo, ženska pred preiskavo opozori, da ima silikonske vsadke. Zelo malo verjetno je, da bi z mamografijo poškodovali vsadke, saj inženirji stiskanje dojk prilagodijo. Pri sumu na poškodbo vsadkov pa mamografija ni priporočljiva. Z mamografijo tudi ne moremo prepoznati morebitnih začetnih poškodb vsadkov. Zato se uporabljajo druge preiskave. Za ženske do 35. leta s prsnimi vsadki, ki imajo znake bolezni dojk oz. so si zatipale zatrdlino, velja enako kot pri tistih brez prsnih vsadkov, to je ultrazvočna preiskava dojk.  

“Medtem, ko je redno samo pregledovanje prsi enostaven opravek, ki pomembno pripomore k zgodnjemu odkrivanju raka dojk, po posegu povečanja prsi z vsadki poleg samo pregledovanja priporočam redne letne kontrole z ultrazvokom, tri leta po posegu pa tudi preventivni pregled z magnetno resonanco. Pri prsih, povečanih z vsadki, je možno izvesti tudi mamografijo, a je potrebna manjša prilagoditev postopka. Priporočam, da  pred načrtovano mamografijo o prsnih vsadkih obvestite ambulanto za mamografijo. “

Igor Višnjar, dr. med.
specialist plastične in estetske kirurgije

Avtor
Piše

Style.Več novic