Odmerkov ne bodo več šteli, priporočljivo se bo cepiti vsako leto

09. september 2022
Odmerkov ne bodo več šteli, priporočljivo se bo cepiti vsako leto

Odmerkov ne bodo več šteli, priporočljivo se bo cepiti vsako leto

09. september 2022
Profimedia

V Slovenijo naj bi septembra po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) prispelo 500.000 do 700.000 odmerkov novega cepiva. A to ne bo primerno za vse.

Gre za novi cepivi podjetih Pfizer in Moderna, ki sta prilagojeni prvotni različici koronavirusa in koronavirusni različici omikron.

Nova cepiva namenjena le poživitvenim odmerkom

Nacionalna koordinatorica cepljenja Marta Grgič Vitek z NIJZ je na novinarski konferenci dejala, da sta prilagojeni cepivi Pfizerja in Moderne registrirani za uporabo pri osebah, ki so starejše od 12 let in so bile pred tem osnovno cepljene. Cepivi je pred tednom dni odobrila Evropska komisija, pred tem pa ju je odobrila že Ema (evropska agencija za zdravila). Grgič Vitek je poudarila, da cepivi nista namenjeni osnovnemu cepljenju, prilagojena cepiva bodo namenjena cepljenju le s poživitvenimi odmerki cepiv.

Priporočila glede cepljenja se ne spreminjajo, cepijo naj se ogrožene skupine

Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ je poudarila, da se priporočila za cepljenje ne spreminjajo ter cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom cepiv proti covidu-19 priporoča skupinam s tveganjem za težji potek bolezni – ranljivim kroničnim bolnikom, oskrbovancem v domovih starejših in vsem starejšim od 60 let: “Cepljenje je predvsem priporočljivo za ogrožene skupine, pri katerih je od zadnjega cepljenja minilo več kot šest mesecev.”

Vsem starejšim od 60 let stroka sicer priporoča, da se pred jesensko-zimsko sezono respiratornih obolenj cepijo z vsaj enim odmerkom cepiva proti covidu-19.

Kako se nova cepiva razlikujejo od prejšnjih različic?

Klinične študije kažejo, da prilagojeni cepivi Pfizerja in Moderne zagotavljajo višji nivo protiteles, ki nevtralizirajo različico omikron in tudi njene podrazličice, je dejala koordinatorica cepljenja. Omenjeni cepivi sta sicer prilagojeni podrazličici omikrona BA.1, ki v Sloveniji ni več prevladujoča – trenutno v Sloveniji prevladuje podrazličica BA.5.

Ema je avgusta sporočila, da namerava jeseni odobriti tudi cepivo podjetja Pfizer, ki je prilagojeno za zaščito pred podrazličicama BA.4 in BA.5 različice omikron, vendar še ni znano kdaj bo cepivo odobreno.

Čakati ali se cepiti?

Koordinatroka Grgič Vitek je na vprašanje, ali naj posamezniki raje počakajo na prihod cepiva, prilagojenega podrazličici omikrona BA.5, odgovorila, da tudi dosedanja cepiva, prilagojena prvotni različici, dobro ščitijo pred težjim potekom bolezni. Za posameznike iz ranljivih skupin, še posebej tiste, ki so se zadnjič cepili pred več kot pol leta, glede na priporočila posvetovalne skupine NIJZ čakanje torej ni smiselno.

“Tisti, ki so se poleti cepili z drugim poživitvenim odmerkom prvotnih cepiv, naj s cepljenjem počakajo vsaj tri mesece od zadnjega cepljenja”, je še dodala Grgič Vitek. Na vprašanje, ali je tovrstno cepljenje z že tretjim poživitvenim odmerkom sploh dovoljeno, je odgovorila, da se v prihodnje poživitvenih odmerkov cepiv proti covidu-19 najverjetneje ne bo več “štelo”, pač pa bo cepljenje priporočeno pred vsako sezono respiratornih obolenj.

Avtor
Piše

U. L., STA

Style. Več novic