PA+++, PDD, filtri … Kaj pomenijo oznake in številke na kremah za sončenje?

07. julij 2022
PA+++, PDD, filtri … Kaj pomenijo oznake in številke na kremah za sončenje?

PA+++, PDD, filtri … Kaj pomenijo oznake in številke na kremah za sončenje?

07. julij 2022
Profimedia

Čeprav je sonce vir življenja, je pomembno, da se zavedamo, da je nevarno, če se ne zaščitimo ustrezno pred njim.

Poleg zaščitnih oblačil, pokrival in sončnih očal, so kreme tiste, ki našo kožo ščitijo pred poškodbami in staranjem.

Včasih smo jih uporabljali le na morju ali belih strminah, danes pa jih veliko ljudi uporablja kot del dnevne nege kože. A še vedno premalo. Veliko jih še vedno misli, da vsakodnevna uporaba ni potrebna, sploh pozimi, ko je sonca manj, Veliko jih je prepričanih tudi, da te kreme škodujejo, povzročajo raka itd.

Kaj sploh je SPF, kaj pomeni UVB in UVA zaščita?

SPF (Sun Protection Factor) je zaščitni faktor. Kaj pomeni številka ob tej oznaki?

Koža ima svojo naravno raven zaščite, ki jo varuje pred opeklinami (približno 10 minut). Gre za zaščito pred žarki UVB, katerih posledica so opekline oziroma obarvanost kože. Če kožo zaščitimo s faktorjem 30, to pomeni, da smo svojo naravno zaščito podaljšali 30-krat (10 minut naravne zaščite X SPF 30 = 300 minut). Sliši se preprosto, a v praksi imamo še nekaj dejavnikov, ki pomembno vplivajo na kakovost te zaščite. Prvi je zadostna količina kreme, ostali pa so znojenje, brisanje, absorpcija kreme in ponovni nanos kreme na 2 do 4 ure.

Z izbiro višjega zaščitnega faktorja (vsaj 30, še boljše 50+), ustrezno količino kremo in rednimi ponovni nanosi, zmanjšate tveganje za nastanek opeklin, prezgodnjega staranja kože ter možnosti za razvoj melanoma.

Pri tem je pomembno poudariti še, predvsem pri ženskah, ki uporabljajo ličila, da v primeru, če puder, obarvana krema, CC ali BB krema vsebujejo zaščitni faktor, to ni ustrezna zaščita, saj količinsko nikoli ne nanesete toliko pudra, da bi vas ta ustrezno ščitil. Pred nanosom teh izdelkov obvezno nanesite kremo z visokim zaščitnim faktorjem.

Številka SPF nam torej pove koliko časa nas krema varuje pred žarki UVB, ki jih povezujemo z nastankom opeklin. Kaj pa žarki UVA?

UVB žarki predstavljajo le okoli 5 % sevanja UV in vplivajo na zunanjo plast kože tako, da jo obarvajo. Žarki UVA pa predstavljajo 95 % sevanja UV in so praktično nevidni, prisotni skozi celo leto ter prodirajo globlje v kožo. Prisotni so vsak dan, ne glede na letni čas in vreme ter prodirajo skozi oblake, vodo in steklo! Zdaj torej veste, zakaj je pomembna zaščita vsak dan v letu. Vsekakor pri tem velja uporaba zdrave kmečke pameti in ni potrebe po rigoroznih ukrepih.

Kaj pomeni simbol UVA v krogu?

Čeprav v EU višine UVA ni obvezno navajati na izdelkih, ste najbrž že opazili simbol kroga UVA, ki pomeni, da je zaščita pred UVA v kremi za sončenje vsaj tretjina zaščitnega faktorja SPF. Če ima krema za sončenje s simbolom kroga UVA SPF 30, lahko pričakujete zaščito UVA 10 ali več. Simbol kroga UVA vam ne pove natančne zaščite UVA, temveč le najmanjšo zaščito, ki jo lahko pričakujete. Sicer pa UVA zaščita nima standardiziranega načina merjenja in označb na izdelkih.

Pri tem seveda nastane največja zmeda pri potrošnikih in posledično zavajanje.

Sistem PA+

Gre za japonski sistem vrednotenja UVA zaščite in je namenjen ozaveščanju uporabnikov o stopnji zaščite pred žarki UVA.

Teoretično naj bi krema za sončenje z oceno PPD 10 posamezniku omogočila, da je izpostavljen 10-krat večji količini UVA. Vendar vrednosti PPD ni mogoče natančno izmeriti; ker ni standardiziranega sistema za ocenjevanje vrednosti PPD.

Ne pozabite na na sončna očala, pokrivala in zaščitna oblačila. Profimedia

PPD ne označuje natančne količine zaščite pred UVA, ki jo zagotavlja izdelek; namesto tega je ta preskus pretvorjen v sistem ocenjevanja v posamezni državi ali regiji.

Trenutno samo pet držav uporablja testiranje UVA: Japonska, Združeno kraljestvo, Nemčija, Združene države Amerike in Avstralija. Na Japonskem so rezultati PPD združeni in poenostavljeni v meritve PA.

Te pretvorbe so naslednje:

  • če je PPD izdelka = 2 do 4, PA = PA+
  • če je PPD izdelka = 4 do 8, PA = PA++
  • če je PPD izdelka = 8 do 16, PA = PA+++
  • če je PPD izdelka = 16 ali več, PA = PA++++

PA+ pomeni, da vaša krema za sončenje ali kozmetični izdelek zagotavlja določeno zaščito pred žarki UVA, PA++ zagotavlja zmerno zaščito, PA+++ pa najboljšo zaščito od vseh treh. Nedavni napredek je v nekaterih državah omogočil uvedbo izdelkov PA++++; ta razred zagotavlja zaščito PPD 16 ali več. Vendar je slednja ocena redka, saj je ta stopnja zaščite prisotna le v redkih izdelkih.

Kaj pomeni PPD?

Metoda PPD (Persistent Pigment Darkening) je sistem ocenjevanja. Pri tem preskusu sevanje UVA povzroči trajno potemnitev kože. PPD se testira na različnih osebah, ki so izpostavljene sevanju UVA. Pri vsakem udeležencu testa se analizira, v kolikšnem času njegova koža porjavi. Raziskovalci nato primerjajo rezultate med nezaščiteno in zaščiteno kožo. Sistem ocenjevanja PA je bil prilagojen metodi PPD.

Če ne veste, kakšen je PPD, ker ni naveden na embalaži izdelka, se držite zgoraj navedenih pravil pri uporabi zaščitnih krem.

Preprosto pravilo pri nakupu zaščitnih krem je, da kupite kremo, ki ima SPF 50+ in simbolom UVA v krogcu.

Na kratko še o filtrih

Nekateri vas bodo prepričevali, da so mineralni boljši od kemičnih. Poznamo dva mineralna filtra, to sta cinkov oksid in titanov oksid. Kemičnih je več, najbolj pogosti so Octocrylene, Avobenzone, Oxybenzone in Octinoxate. Nekateri so bili mnenja, da jim kemični filtri povzročajo kopico težav, a novejše formulacije ustrezajo tudi tistim z bolj občutljivo in zahtevno kožo.

Mineralne boste spoznali po slabši mazljivosti in tipični belini, ki zna mašiti pore, so pa primernejši za občutljivo kožo in manj dražijo oči.

Kemični so lažje mazljivi, a prav ta lažja mazljivost je lahko minus in nudi slabšo zaščito. So pa kreme s kemičnimi filtri bolj primerne za kožo nagnjeno k mašenju por.

So kreme z zaščitnimi faktorji škodljive?

Vprašanje, ki buri duhove.

So kreme škodljive nam in ostalim organizmom. Precej kompleksno vprašanje in precej nejasnosti. Ena stran trdi, da zaščitne kreme škodujejo vodnemu ekosistemu, za kar še vedno ni dovolj dokazov. Kar lahko v tem primeru naredite sami je, da ste pozorni na navedbe na kremi o varnosti za vodne ekosisteme.

Glede škodljivosti za človeka sicer obstajajo študije o tem, da kemični filtri lahko povzročajo določene zdravstvene težave, a bojkotiranje zaščitnih krem ter brezskrbno predajanje sočnim žarkom, po možnosti z uporabo raznih jedilnih olj, je precej tvegano dejanje.

Avtor
Piše

Style.Več novic