Napihnjenost sicer najpogosteje povzročajo gazirane pijače ali uživanje stročnic, a včasih je napihnjenost lahko tudi znak resnejših zdravstvenih težav, opozarja ginekologinja dr. Sherry Ross.
Ross svetuje, da ob spodaj navedenih simptomih, ki se pojavljajo pogosteje, nujno kontaktirate svojega zdravnik.
Bolečina v medenici:
- Kljub temu da so bolečine v medenici redke, lahko kažejo na raka jajčnikov. Bodite pozorni če jih tudi spremlja hiter občutek sitosti, tudi če je oseba pojedla zelo malo in mora po wc-ju vedno na stranišče. »Ti simptomi so posledica nabiranja tekočine v trebuhu, ki nato pritiska na jajčnike, kar se občuti kot pritisk v trebuhu ali medenici,« pojasnjuje dr. Steve Vasilevm, specialist za ginekološko onkologijo na inštitutu za tumorje John Wayne v Kaliforniji.
- Kaj storiti: ni razloga za paniko, večna teh simptomov nakazuje na benigne vzroke, kot so ciste. Vseeno pa so potrebne preiskave, za odkrivanje raka na jajčnikih se najpogosteje uporabljata ultrazvok in krvni test.
Izgubljanje telesne teže
- Približno en odstotek prebivalstva ima celiakijo, avtoimunsko bolezen, za katero je značilna intoleranca na gluten. Ocene so, da kar pri 83% Američanov celiakije ne diagnosticirajo ali pa postavijo napačno diagnozo, navaja Beyond Celiac Association. »Najpogostejša simptoma sta driska in izguba teže, toda polovica odraslih s celiakijo nima simptomov, ki bi bili povezani s prebavili. Ti vključujejo anemijo, kožne izpuščaje, glavobole in osteoporozo v zgodnjih fazah,« opozarja dr. Deevya Narayanan.
- Kaj storiti: Napotite se k gastroenterologu, ki bo s krvno sliko ugotovil prisotnost protiteles, ki kažejo na celiakijo. Če je rezultat pozitiven, zdravnik vzame vzorec tkiva iz tankega črevesa za analizo. Če se celiakija potrdi, je potrebna dieta brez glutena.
Trebušni krči
- »Če se v spodnjem levem delu trebuha pojavijo krči, je možno, da gre za divertikulis – stanje pri katerem se vname spodnji del debelega črevesa,« pravi dr. Ross in dodaja da » se temu lahko reče bolezen starejših, prišlo pa je tudi do porasta med mlajšimi do 40 let.« Znanstveniki še niso odkrili razloga za pojav, pa smatrajo, da so nekateri od razlogov debelost in hrana s premalo vlaknin.
- Kaj storiti: če hude krče spremlja povišana telesna temperatura, se nemudoma odpravite k zdravniku. Opraviti je treba preiskave krvi, urina in blata, da se lahko izključijo drugi viri okužbe, če gre za divertikulitis, bo treba opraviti CT. Zdravljenje vključuje antibiotike in tekočo prehrano, nato pa je treba v prehrano vneti čim več vlaknin.
Neprijeten vonj vaginalnega izcedka
- »Pri približno petih odstotkih žensk v starosti 18 do 44 je prišlo do vnetja, ki ga povzročata nezdravljeni klamidija ali gonoreja. Te bolezni preidejo iz nožnice v jajcevodne cevi ali maternico, zaradi česar se pojavi mrzlica. Če se ne zdravi, lahko povzroči neplodnost. V začetki fazi so lahko simptomi bolj subtilni, na primer blage bolečine v maternici, neredne krvavitve in težave z uriniranje,« opozarja dr. Ross.
- Kaj storiti: Obiskati morate ginekologa, ki bo opravil test za klamidijo in gonorejo, ter krvno sliko. Včasih je potreben ultrazvok ali celo laparoskopija, (drobno kamero se vstavi skozi rez na trebuhu, da se pogleda notranjost reproduktivnih organov) da se ugotovi koliko je okužba napredovala. Bolezen se večinoma zdravi z antibiotiki.
Driska
- »Napihnjenost ki jo spremljajo bolečine v trebuhu in pogosta driska, je lahko simptom vnetne črevesne bolezni, kot sta Chronova bolezen ali ulcerozni kolitis. Obe bolezni sta vnetni bolezni prebavnega trakta,« pojasnjuje Narayanan in dodaja, da ima 40% ljudi s tema boleznima spremljajoče simptome: bolečina v očeh, zamegljen vid, izpuščaji in utrujenost.
- Kaj storiti: Splošni zdravnik napoti pacienta s temi simptomi k gastroenterologu, ki nato izvede vrsto preiskav, vključno s preiskavami krvi, preiskavami blata za odkrivanje morebitnih bakterijskih ali parazitskih okužb, endoskopijo in biopsijo prebavil. Žal za te kronične bolezni do zdaj še ne poznajo dobrih terapij, vendar nove generacije bioloških zdravil kažejo dobre rezultate.
Prispevek je bil objavljen na miss7.