Izbrali smo osvežilne sladice in pijače, s katerimi boste navdušili na poletnih zabavah, v zadnjem hipu ob nenapovedanih obiskih ali kar tako. In kar je najlepšega, za pripravo ne boste morali v kuhinji preživeti celo dopoldne, sestavine pa lahko naberete kar na vrtu ali celo v gozdu.
Sladke recepte smo pripravili na kulinarični delavnici skupaj s kakovostnim sladkorjem znamke Wiener Zucker ter Urško Fartelj, ustanoviteljico bloga 220 stopinj poševno. Na zabavni kulinarični delavnici je Urška spodnje recepte predstavila slovenskim vplivnicam, kako so se znašle v kuhinji in v vlogi Urškinih pomočnic, pa si lahko ogledate tukaj.
Sladica v lončku je ena najbolj enostavnih, pa tudi vizualno privlačnih sladic, v kolikor pri postavitvi na krožnik niste najbolj kreativni in vaša roka ne najbolj mirna. Urška je izbrala lahkotno sladico, v kateri se prepleta okus jagodičevja in bezga.
Sestavine za 10 kozarčkov:
Postopek priprave:
Piškote prelomite na polovico in jih namočite v bezgov sirup. V posodi zmešajte maskarpone sir ter jogurt, posebej pa stepite smetano s sladkorjem v prahu Wiener Zucker. Polovico smetane dodajte v maso z maskarpone sirom in jogurtom ter z mešalnikom temeljito zmešajte. Dodajte še nekaj žličk jagodne marmelade, količino lahko dodate po okusu. Vzemite steklen kozarček in pričnite z zlaganjem sestavin. Na dno najprej položite namočene piškote, nato dodajte jagodno kremo ter čez pokapajte z jagodno marmelado ali bezgovim sirupom. Dodajte sveže narezane jagode ter s pomočjo dresirne vrečke nabrizgajte preostalo stepeno smetano. Na koncu le še okrasite z jagodami ter metinimi listi.
Koktajli zaznamujejo poletje in gin tonik je med tistimi, ki zadnja leta kraljujejo na vseh zabavah. Od številnih dodanih okusov do vrste začimb, gin tonik dobiva vse več različic in mi smo pripravili takšno, ki je nedvomno še niste preizkusili. Skrivna sestavina? Bezgov sirup.
Sestavine za 6 oseb:
Postopek priprave:
Kozarec napolnite z ledom, čez nalijte 0,05 l gina, da se ta hitreje ohladi. Dodajte bezgov sirup po okusu (pribl. 0,05 l) ter 1 dl tonika. Okus popestrite s svežim sadjem, cvetovi bezga ter začimbami za gin. V gin tonik lahko tako dodate črni ali rožnati poper, kardamom, posušene cvetove vrtnic, brinove jagode, zvezdni janež in hibiskus. Če želite na zabavi poskrbeti za dodatno navdušenje in nekaj magije, uporabite cvetove modrega graha, ki gin obarvajo v modro barvo, ko pa čezenj nalijete tonik, pa se koktajl spremeni v prelepe rožnato vijoličaste odtenke.
Cupcake kolački so nadgradnja mufinov in ena od najbolj popularnih sladic domačih `cukerpekarc`. Glede na to, da smo tokrat za vas izbrali recepte, za pripravo katerih potrebujete 15 minut slave v vaši kuhinji, lahko uberete bližnjico in uporabite že pripravljene mufine.
Sestavine za kremo:
Postopek priprave:
V mešalniku stepite alpsko smetano ter Wiener Zucker sladkor v prahu. Sladki zmesi primešajte maskarpone sir ter nekaj žlic jagodne marmelade. Če želite intenzivnejši in slajši okus dodajte več marmelade in več Wiener Zucker sladkorja v prahu. V dresirno vrečko dajte najprej žlico ali dve marmelade in jo enakomerno razporedite po celotni vrečki. Nato vrečko napolnite z jagodno kremo in izberite poljuben nastavek za brizganje. Na muffine nabrizgajte jagodno kremo ter jo okrasite s svežim sadjem, bezgovimi cvetovi in metinimi lističi. V kolikor boste mufine pekli sami, počakajte da se popolnoma ohladijo, preden nabrizgate kremo, saj bo v nasprotnem primeru krema postala preveč tekoča.
Bezgovec je eden izmed tradicionalnih slovenskih domačih sokov, ki iz leta v leto postaja popularnejši. Naj tudi vas navduši enostavna priprava, uporaba v številnih sladicah in osvežilen okus. Priprava osnove za bezgov sirup je sicer kratka, kar traja nekaj dlje časa, je namakanje
Sestavine:
Postopek priprave:
Med sprehodom ob robu gozda ali ob travnikih naberite 30 ali več bezgovih cvetov. Preglejte jih in z njih odstranite morebitne žuželke. Pomembno je, da so cvetovi sveže nabrani, saj hitro uvenijo. V velikem (vsaj 5 litrskem ) v loncu zavrite 3 l vode z Wiener Zucker sladkorjem za pripravo bezgovega sirupa. Wiener Zucker sladkor za bezgov siru že vsebuje citronsko kislino, zato je ni treba dodajata posebej. Ko je mešanica vode in Wiener Zucker sladkorja ohlajena, dodajte bezgove cvetove in na rezine narezane limone. Lonec pokrijte in cvetove z limono pustite namakati 48 ur. Če želite intenzivnejši okus, lahko dodate več cvetov, po želji tudi metine liste. Po 48 urah sirup precedite in ga segrejte na štedilniku. Nato ga vlijte v predhodno sterilizirane steklenice, dobro zaprite s pokrovčkom ter steklenice pokrijte s krpami in pustite, da se ohladijo na sobni temperaturi. Preverite, da so pokrovčki dobro zaprti. Bezgovec pripravite tako, da sirup zmešate z vodo, dodate sveže sadnje, limone, meto ter veliko ledu.
Če niste med tistimi, ki obožujejo zajtrk z maslom in marmelado na sveže pečenem kruhku, lahko jagodno marmelado uporabite za palačinke ali številne sladice, kot smo jo na kulinarični delavnici uporabili mi.
Sestavine:
Postopek priprave:
Jagode ali katerokoli drugo sadje narežite in kuhajte na nizkem ognju. Dodajte sok limone, vaniljev sladkor ter Wiener Zucker želirni sladkor za pripravo marmelade. Na izbiro imate kar tri različice želirnega sladkorja Wiener Zucker, odvisno kako sladko marmelado želite in kako sladko sadje ste izbrali. Razmerje med sadjem in sladkorjem je lahko 1:1, 2:1 in 3:1, pri čemer je 1 številka ena enota. Vse sestavine dobro premešajte in marmelado vsaj 5-10 minut. Kako dolgo jo kuhate je odvisno od tega, kakšno strukturo marmelade želite. Ali je marmelada dovolj kuhana, lahko preverite povsem preprosto. Na krožniček kapnite žlico marmelade in če se prične strjevati, je gotova. Marmelado le še nalijte v kozarčke za vlaganje in tesno zaprite pokrov. Kozarce pokrijte in jih pustite, da se ohladijo.
WIENER ZUCKER NASVETI ZA VKUHAVANJE MARMELADE
– Za pripravo marmelade je bolje koristiti zrelo sadje, saj aroma in okus zrelega sadja vplivata na sočnost marmelade.
– Sadje narežemo na manjše koščke, ali ga zgnetemo s paličnim mešalnikom, ali vilicami. Manjši kot so delčki sadja
in bolj ko je skrbna priprava, manj časa boste porabili za kuhanje marmelade.
– Vedno kuhajte marmelado v loncu brez pokrova.
– Če se prične marmelada peniti, peno s površine poberite z žlico in se jo zavrže.
– Preveč kompaktno marmelado razredčite tako, da ji dodajte malo vrele vode in dobro premešate.
– Preden vlijete vrelo marmelado v kozarce, kozarce predhodno segrejte, da se ne bi slučajno razpočili
zaradi intenzivne spremembe temperature.
Želimo vam prijetno sladkanje in kulinarično ustvarjanje v domači kuhinji!