Povečano tveganje izbruha ošpic

03. maj 2022
Povečano tveganje izbruha ošpic

Povečano tveganje izbruha ošpic

03. maj 2022

Svetovna zdravstvena organizacija in Mednarodni sklad Združenih narodov za pomoč otrokom opozarjata na povečano tveganje širjenja ošpic in morebitne večje izbruhe.

Število primerov ošpic se je po svetu do zdaj povečalo za skoraj 80 % v primerjavi z lanskim letom. Januarja in februarja je bilo po svetu prijavljenih več kot 17.300 primerov ošpic v primerjavi z 9600 primeri v začetku leta 2021.

V zadnjih 12 mesecih je bilo 21 večjih izbruhov ošpic, zlasti v Afriki in vzhodnem Sredozemlju. Dejansko število je verjetno višje zaradi prenizkih poročil in motenj v sistemih nadzora.

Organizacije pravijo: «Zaradi motenj, povezanih s pandemijami, vse večjih neenakosti pri dostopu do cepiv in preusmerjanja sredstev iz rednega cepljenja je preveč otrok brez zaščite pred ošpicami in drugimi boleznimi, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem.«

Ker mesta in države sproščajo omejitve COVID-19, je izbruh ošpic vse bolj verjeten, so še opozorile.

»Spodbudno je, da se ljudje v številnih skupnostih začenjajo počutiti dovolj zaščiteni pred COVID-19, kar jim omogoča, da tudi družabno življenje vrača na stare tirnice. Vendar pa to v krajih, kjer otroci niso deležni rednega cepljenja, ustvarja popolno nevihto za širjenje bolezni, kot so ošpice,« je v izjavi dejala Catherine Russell, izvršna direktorica Unicefa.

V zadnjem letu so bili največji izbruhi ošpic v Somaliji, Jemnu, Nigeriji, Afganistanu in Etiopiji. Glavni razlog za izbruhe je pomanjkanje cepiva proti ošpicam, so navedle organizacije.

Foto: Profimedia

Po navedbah skupin je leta 2020 približno 23 milijonov otrok zamudilo redno cepljenje v otroštvu. Kampanje cepljenja otrok so bile ovirane zaradi pandemije COVID-19 in konfliktov v Ukrajini, Etiopiji, Somaliji in Afganistanu.

Skupno je 57 kampanj, namenjenih boleznim, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem, v 43 državah in naj bi potekale od začetka pandemije COVID-19, še vedno preloženih, so navedle skupine. To bi lahko vplivalo na kar 203 milijone ljudi. Med njimi je 19 kampanj proti ošpicam, kar pomeni, da bi bilo lahko kar 73 milijonov otrok izpostavljenih tveganju za ošpice zaradi zamujenega cepljenja.

Po navedbah organizacij lahko 95 odstotna ali višja precepljenost z dvema odmerkoma cepiva proti ošpicam zagotovi zaščito. V petih državah, v katerih je bilo v zadnjem letu največ primerov ošpic, pa je bila pokritost s prvim odmerkom cepiva med 46 % in 68 %.

V ZDA se je cepljenje proti ošpicam pri otrocih v vrtcih zmanjšalo s približno 95 % na 93,9 % za šolsko leto 2020-2021, navaja CNN. Pokritost s cepljenjem se je s 95 % na 93,6 % zmanjšala tudi pri cepljenju proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju in noricam. Čeprav se zmanjšanje v odstotkih zdi nizko, to pomeni, da je več deset tisoč otrok v ZDA začelo šolanje brez običajnih otroških cepljenj.

»Skrbi nas, da bi bili otroci zaradi izpuščenega rutinskega cepljenja izpostavljeni izredno nalezljivim boleznim, kot so ošpice in oslovski kašelj. Posledice pa so resne zlasti za dojenčke in majhne otroke,« je za CNN povedala Shannon Stokley, namestnica direktorja oddelka za storitve cepljenje v Centru za preprečevanje bolezni, CDC (Center for Disease Control).

Vir: Medscape.com

Foto: Profimedia

Avtor
Piše

Style.Več novic