Prepoznajte simptome ene najpogostejših kožnih bolezni

02. november 2021
Prepoznajte simptome ene najpogostejših kožnih bolezni

Prepoznajte simptome ene najpogostejših kožnih bolezni

02. november 2021
Avtor: Profimedia

Zaplate dvignjene, pordele kože, ki srbijo in spominjajo na luske. To je najbolj prepoznaven simptom kronične vnetne avtoimunske bolezni luskavice, ki ji strokovno pravimo tudi psoriaza. Z njo po podatkih Društva psoriatikov Slovenije živi med enim in tremi odstotki vse svetovne populacije, in čeprav se vam morda to ne zdi veliko, velja luskavica za eno najpogostejših kožnih bolezni.

Luskavica ali psoriaza je kronična vnetna avtoimunska bolezen, ki se lahko pojavi v katerem koli življenjskem obdobju, najpogosteje pa izbruhne med 20. in 40. letom starosti. Čeprav jo zdravniki dandanes že dokaj uspešno obvladujejo z najrazličnejšimi načini zdravljenja, je luskavica bolezen, ki je ni mogoče odpraviti oziroma pozdraviti. Se pa v različnih obdobjih izmenjujejo obdobja izboljšanja in poslabšanja.

Avtor: Profimedia

Poznamo več oblik luskavice, najpogostejša je tako imenovana luskavica v lenah, ki se kaže z naslednjimi simptomi:

  • na značilnih mestih, to so kolena, komolci, ledveni del, lasišče, se pojavljajo zaplate suhe, zadebeljene pordele kože, ki spominjajo na luske;
  • deli z omenjenim kožnim izpuščajem običajno srbijo;
  • prizadeti so lahko tudi nohti: na njih se pojavijo vdolbinice, noht lahko začne celo odstopati od narastišča.

Zadebeljene, luskaste zaplate na površini kože nastajajo zato, ker imunski sistem pomotoma napada zdrave kožne celice, ki se posledično hitreje pomikajo proti površini, kot bi se sicer, in se tam odlagajo v obliki za luskavico značilnih kožnih izpuščajih.

Avtor: Profimedia

Luskavica ni le estetska težava

Suha, luskasta koža, ki lahko srbi in boli, pa še zdaleč ni edina preglavica, s katero se srečujejo bolniki. Spremljajo jo lahko še nekatere druge pridružene bolezni, poudarjajo na spletni strani Društva psoriatikov Slovenije. “Do 40 % bolnikov razvije psoriatični artritis, lahko se pojavijo metabolna bolezen, srčno-žilne bolezni, depresija, debelost in sladkorna bolezen,” pišejo. Nenazadnje lahko luskavica negativno vpliva tudi na duševno zdravje bolnika, saj se zaradi kožnih izpuščajev počuti nesamozavestno, celo depresivno ali tesnobno.

Vzroki za pojav luskavice še vedno niso povsem razjasnjeni. Strokovnjaki menijo, da je luskavica vendarle do neke mere gensko pogojena – pogosto se namreč pojavi tudi pri potomcih obolelih. Med ključnimi dejavniki je poleg genetskih tudi pretirano dejaven imunski sistem. Na to, da bolezen izbruhne, pa vplivajo tudi okoljski dejavniki, kot so suh in mrzel zrak, hujši stres, nekatere okužbe, določene vrste zdravil (na primer antidepresivi, litij, zdravila za hipertenzijo, zdravila proti malariji, zaviralci receptorjev beta), pretirano uživanje alkohola in kajenje.

Avtor: Profimedia

Velik napredek pri zdravljenju

Zadnja leta je bil na področju lajšanja simptomov luskavice narejen velik napredek. Poleg konvencionalnih zdravil, ki so že dolga leta v uporabi, so bolnikom z luskavico zdaj na voljo tudi biološka zdravila. Poleg tega se lahko simptome luskavice lajša tudi z uporabo ultravijolične svetlobe ter kortikosteroidnih mazil, mazil, ki vsebujejo derivat vitamina D ali salicilno kislino. Z vsemi omenjenimi možnostmi lahko bolniki bolezen obvladujejo do te mere, da je zanje veliko manj neprijetna in veliko manj obremenjujoča.

Veliko pa lahko psoriatiki naredijo tudi sami, in sicer s primernim življenjskim slogom. V prvi vrsti morajo paziti na zdravo, uravnoteženo prehrano. Zanje je primerna predvsem hrana, ki je bogata s polnozrnatimi žiti, hkrati pa vsebuje malo nasičenih maščob in sladkorjev. Pri obvladovanju bolezni sta pomembna tudi redna telesna aktivnost in obvladovanje stresa ter seveda izogibanje navadam, ki lahko poslabšajo stanje bolezni (kot sta kajenje in uživanje alkohola). Predvsem pa tudi v obdobjih remisije bolniki z luskavico ne smejo pozabiti na ustrezno nego kože. Priporočljivo je, da ves čas uporabljajo ustrezna negovalna mazila ter čim bolj nežna mila in šampone.

Tek, šport
Avtor: Profimedia

Za konec razbijmo še nekaj mitov o luskavici

Kljub prizadevanju o čim boljšem osveščanju o luskavici v zadnjih letih, o bolezni še vedno krožijo nekatere informacije, ki niso točne oziroma resnične.

#1 Luskavica je nalezljiva

Luskavica ni nalezljiva bolezen. Če se torej dotikate kože bolnika z luskavico, se bolezni ne morete nalesti.

#2 Luskavica običajno izgine poleti

Res je, da ultravijolični žarki ugodno vplivajo na stanje psoriatične kože, ravno obratno pa mrzel in suh zrak v hladnejših delih leta na kožo vpliva neugodno. Zato se prav v času, ko domove ogrevamo, zunaj pa vejeta veter in mraz, manj smo tudi izpostavljeni sončni svetlobi, stanje pacientov z luskavico lahko poslabša. Po drugi strani pa je več možnosti, da bo bolezen v mirovanju ravno poleti.

Avtor: Profimedia

#3 Luskavica je bolezen odraslih

Statistično gledano se bolezen res pogosteje pojavi v kasnejših letih – največkrat izbruhne med 20. in 40. letom starosti, a lahko prizadene tudi otroke. Pri njih je najpogostejša oblika luskavice tista v obliki kapljic (psoriasis guttata), ki pogosto izbruhne dva do tri tedne po vnetju zgornjih dihal, predvsem po streptokokni angini. Kaže se s kroglastimi žarišči po koži trupa in hrbta, izpuščaji pa lahko tudi srbijo. Po nekaj tednih običajno izginejo, a pri nekaterih otrocih se nato v odrasli dobi pojavi katera od drugih oblik luskavice.

#4 Luskavica je dobro sprejeta v sodobni družbi

Ker žal živimo v času, ko marketing in družbena omrežja v ospredje postavljajo zunanjo namesto notranje lepote, ko je še vedno pomembno, kako smo videti, bi težko rekli, da je kožna bolezen, kot je luskavica, sprejeta povsem brez pomislekov in zadržkov. Prav zato tudi pri mnogo bolnikih predstavlja diagnoza veliko duševno težavo, saj se zaradi kožnih izpuščajev počutijo nelagodno, celo osramočeno. Akcije osveščanja o bolezni so zato še vedno izrednega pomena.

Avtor
Piše

Eva Doljak

Style.Več novic