Kljub temu, da nas čakajo občasne plohe in celo nekaj nižjih temperatur, pa vročine še ni konec. Požarna nevarnost še vedno velja po celotni Primorski, ARSO (Agencija RS za okolje) pa za nižine napoveduje močne toplotne obremenitve. V času visokih temperatur je pomembno, da se ne izpostavljamo preveč soncu, ter smo pozorni na svoje zdravje.
Prepoznajte ogroženost in kako odreagirati
Sončarica je običajno posledica neposredne izpostavljenosti soncu. Vročinski udar oz. kap pa nastane zaradi izpostavljenosti visokim temperaturam in se lahko zgodi že po nekaj minutah izpostavljenosti, lahko pa tudi kot posledica celega dneva, v katerem ste izpostavljeni visokim temperaturam.
Dolga obdobja vročine so lahko celo bolj nevarna kot nenaden val, saj je težje razumeti resnost simptomov. Pomembno je, da se redno hladite in čez dan redno pijete.
Simptomi sončarice
- Močno znojenje, s hladno kožo,
- glavobol,
- utrujenost,
- žeja,
- omedlevica,
- temen urin.
Prva pomoč: Običajno je posledica neposredne izpostavljenosti soncu. Osebo takoj umaknite v ohlajen prostor ali v senco. Ohladite jo s prhanjem s hladno vodo ali z mokrimi brisačami, ki jih pustite na telesu kot hladen obkladek približno 10 minut. Pustite osebo, da se uleže in če je pri zavesti, ji ponudite tekočino, najbolje vodo. Takoj jo odpeljite k zdravniku.
Simptomi vročinske kapi
- Visoka temperatura in vročina,
- vroča, suha in rdeča koža, brez znojenja,
- hiter srčni utrip,
- težko, plitko dihanje,
- vrtoglavica,
- žeja,
- bruhanje,
- razburjenost, iracionalno obnašanje,
- omedlevica.
Prva pomoč: Toplotni udar nastane zaradi izpostavljenosti visokim temperaturam. Osebo takoj ohladimo in ji, če je pri zavesti, ponudimo tekočino – najbolje navadno vodo, naravne sokove ali blage bistre juhe ter takoj nujno poiščemo zdravniško pomoč.
Prispevek je bil objavljen na miss7.