Za nekatere je čiščenje in pospravljanje način sproščanja, za druge neprijetno, a neizbežno opravilo. V vsakem primeru pa se ga lahko lotimo s premišljenimi triki, da bo čas namenjen čiščenju kar najbolj produktiven, rezultati pa kar se da sijoči.
Eno opravilo naenkrat
Preprosto vodilo, ki ga lahko uporabite tudi na drugih področjih življenja: ko se lotite določenega opravila, ga “takoj” tudi zaključite. V službi to pomeni, da odgovorite na e-pošto takoj, ko jo preberete. Pri gospodinjskih opravilih pa na primer to, da ne vzamete samo ene skodelice iz pomivalnega stroja, ampak ga, čeprav tisti hip potrebujete le čisto skodelico, izpraznite v celoti, ali da smeti ne postavite na vidno mesto, ampak jih odnesete ven še tisti hip.
Ta trik ni koristen le zato, ker pomaga pri ohranjanju reda in čistoče, ampak tudi zato, ker se izognete mentalni obremenitvi z neprestanim razmišljanjem o nedokončanih opravilih.
Časovni intervali
Krajši in pogostejši časovni bloki, rezervirani za določena opravila, so način, kako v svoj vsakdan vnesete rutino in preprečite, da bi se vam nabrala kopica zadolžitev. Tako se izognete situacijam, ko bi morali za opravila porabiti več ur ali kar celo sobotno dopoldne.
Praktično to pomeni, da si na primer vsako jutro pred službo vzamete 15 minut za sesanje dnevne sobe ali da vsak dan po prihodu iz službe 15 minut namenite urejanju garderobe. Časovne intervale prilagodite svojemu urniku. Lahko pa si tudi organizirate, da vsak dan opravite neko specifično nalogo: na primer v ponedeljek sesanje, v torek brisanje prahu, v sredo urejanje garderobe itd.
Dve minuti
Preprosto pravilo, ki vam lahko pomaga pri ohranjanju reda v vseh kotičhih doma: če vam določeno opravilo vzame manj kot dve minuti, ga opravite takoj in ga ne odlagajte na kasneje.
Na primer: če se odpravljate na druženje s prijatelji in v kopalnici ustvarite nered z ličili ali pripomočki za urejanje frizure, jih pospravite na svoje mesto, še preden se podate v noč. Enako velja za preizkušanje oblačil in nakita. S tem se izognete vračanju v razmetan in neurejen dom.
Tehnika Pomodoro
Ko je pred vami zahtevnejše opravilo, ki bo vzelo več časa – na primer menjava sezonske garderobe ali generalno čiščenje – je smiselno uporabiti tehniko Pomodoro. To tehniko produktivnosti je razvil Francesco Cirillo, njen princip pa je preprost: nalogi se posvetite z maksimalno koncentracijo 25 minut, nato sledi 5-minutni odmor. Postopek ponovite, dokler naloge ne zaključite.
Ta metoda pomaga ohraniti osredotočenost in prepreči izčrpanost, saj si po vsakem intenzivnem delu privoščite kratek odmor.
Z uporabo teh trikov boste lažje ohranjali red in čistočo v svojem domu. Ne le, da bo vaš dom bolj urejen, tudi sami boste bolj sproščeni in zadovoljni z opravljenim delom. Poskusite jih vpeljati v svoj vsakdan in opazujte, kako majhne spremembe vodijo do velikih rezultatov.