Zaradi slabe drže, večurnega sedenja v službi in številnih stresnih gibanj so bolečine v hrbtu stalna težava številnih ljudi. Nekateri najdejo olajšanje z vadbo in terapijo za moč, vendar so raziskovalci z univerze Goethe v Frankfurtu želeli izvedeti, kaj je v resnici najbolj učinkovito. Ugotovili so, da individualna obravnava skupaj s kognitivno vedenjsko terapijo (KVT) za 84 odstotkov poveča uspešnost zdravljenja bolnikov v primerjavi s splošno obravnavo.
Metaanaliza je vključevala podatke iz 58 randomiziranih kontroliranih raziskav, ki so obsegale več kot 10.000 bolnikov po vsem svetu s kronično bolečino v spodnjem delu hrbta. Raziskovalna skupina je iz originalnih rokopisov izločila podatke, pomembne za temo, in jih ocenila znotraj skupin. Med postopkom preučevanja so želeli ugotoviti, v kolikšni meri pomaga standardno zdravljenje, in ga z merjenjem razlik v rezultatih primerjali z individualiziranim zdravljenjem.
V tem primeru je individualizirana obravnava vključevala osebno trenerstvo, ki upošteva posebne potrebe bolnika. Prav tako so bili bolniki aktivni del ustvarjanja vrste terapevtske izkušnje, ki si jo želijo.
Nato so se poglobili in poleg standardnih in individualiziranih metod zdravljenja primerjali še tretjo skupino metod zdravljenja. Ta skupina je kombinirala kognitivno vedenjsko terapijo z individualiziranim pristopom, da bi bolnikom pomagala bolje obvladovati bolečino z zmanjšanjem negativnih misli, ki jo obkrožajo. S tem naj bi bolnike opomnili, da imajo lahko drugačen pogled in da nase gledajo drugače kot na brezupne.
Kako dobro individualizirana oskrba izboljša bolečine v hrbtu?
Ekipa je v prvih delih raziskave ugotovila, da je imela individualizirana oskrba v primerjavi s standardnimi intervencijami pri osebah s kronično bolečino v hrbtu veliko močnejše učinke, saj je bila stopnja uspešnosti za 38 odstotkov višja.
“Večji napor, ki je potreben za individualno obravnavo, se izplača, saj imajo bolniki koristi v obsegu, ki je klinično pomemben,” je v sporočilu za medije zapisal vodilni avtor dr. Johannes Fleckenstein z Inštituta za športne znanosti na Univerzi Goethe v Frankfurtu.
Z vključitvijo kognitivne vedenjske terapije je uspešnost doseganja lajšanja bolečine v primerjavi s standardnimi pristopi k zdravljenju bolečine poskočila na neverjetnih 84 odstotkov. Fleckenstein poziva uradnike na področju javnega zdravja v Nemčiji, naj te ugotovitve resno upoštevajo v politiki.
V primerjavi z drugimi državami, kot so ZDA, je Nemčija v razmeroma dobrem položaju. Izdajajo manj receptov za močna narkotična zdravila, kot so opiati. Vendar je število nepotrebnih rentgenskih slikanj, ki mimogrede lahko prav tako prispevajo h kroničnosti bolečine, in netočnih kirurških indikacij še vedno zelo veliko.
Čeprav te terapije niso tako dobičkonosne kot farmacevtski izdelki, lahko premik zdravljenja bolečine k bolj terapevtskemu pristopu zdravstvenemu gospodarstvu sčasoma prihrani veliko denarja.
Ugotovitve so objavljene v reviji Pain.