Sigurno smo vsi že kdaj prakticirali naravno sušenje las čez noč, a kombinacija odmrlih kožnih celic, negovalnih izdelkov in naravnih olj, ki jih izloča naša koža, pomešana z mokrimi lasmi, lahko ustvari izjemno neprijeten rezultat.
Spanje z mokrimi lasmi je odsvetovano
Lasje so najbolj občutljivi, ko so mokri, zato obstaja večja nevarnost, da se bodo lomili in poškodovali. Prav tako nas voda na vzglavniku izpostavlja tveganju za razvoj kožnih okužb, predvsem na lasišču. Nekatere bakterije in glivice uspevajo v toplem, vlažnem okolju, zato se bi lahko na našem lasišču začele razmnoževati.
Ko spite z mokrimi lasmi, lahko postane vaše lasišče dovzetno za nastanek aken ali okužb. Medtem ko je blage primere mogoče zdraviti s protimikrobnimi izdelki brez recepta, lahko drugi primeri zahtevajo zdravila, ki vam jih predpiše dermatolog.
Kako pogosto bi morali prati prevleke?
Na blazinah se nabirajo bakterije samo zato, ker vsako noč preživijo sedem do osem ur v neposrednem stiku z našo glavo. Dobro pravilo je, da zamenjate prevleko za blazino vsaj enkrat na teden in poskrbite, da si redno umivate lase, hkrati pa jim date dovolj časa, da se posušijo, preden greste spat.
Prevleke za blazine iz svile in satena so prav tako boljša izbira, saj ustvarjajo manj trenja kot prevleke iz bombaža, vendar ne bodo nujno vplivale na količino bakterij, ki se lahko nakopičijo.
Seveda so bakterije, ki živijo na naši koži, oblačilih in posteljnini, normalne, a ko so lasje mokri, ste bolj dovzetni za njihovo razmnoževanje, to pa lahko povzroči težave na lasišču.