Življenje v družbi od nas zahteva sporazumevanje z drugimi. Včasih pa se moramo zanašati tudi na neverbalno komunikacijo, da razumemo drug drugega, vključno s tem, kakšna čustva čutimo.
Raziskave čustev so analizirale komponente, kot so obrazna mimika, telesni izrazi in subtilni obrazni znaki.
Naše roke so pomembne
Študija dojenčkov v prvih dveh letih njihovega življenja je pokazala, da so dojenčki s staranjem vedno bolj pozorni na roke drugih. V drugih nepovezanih raziskavah so imeli ljudje, ko niso mogli videti rok nekoga, zmanjšano sposobnost natančnega prepoznavanja jeznih in prestrašenih drž.
Nekateri znanstveniki pa so ugotovili, da bi le možnost ogleda rok nekoga zagotovila večjo natančnost čustvenega prepoznavanja, kot če bi videli samo glavo, roke ali trup nekoga.
Raziskovalci so preučevali udeležence iz Združenega kraljestva s povprečno starostjo 35 let. Predstavili so jim šest različnih čustev, s slikami, ki so vključevale roke, a so imele pokrit obraz in obratno.
Kultura in družba
Kultura je vcepljena v naša telesa in naše misli. Znanstveniki so ugotovili, da je bila natančnost prepoznavanja čustev večja pri osredotočanju samo na roke kot pri osredotočanju samo na druge izolirane dele telesa, čeprav so udeleženci še vedno pridobili natančnejšo zaznavo čustev, ko so videli celotno telo.
Roke so učinkovite pri izražanju človeških čustev. To ima tudi možganski in evolucijski pomen, saj ljudje niso vedno uporabljali verbalnega govora, temveč so čustva prenašali z zvoki, gibanjem in kretnjami. Že nekaj časa pa se zdi, da se roke uporabljajo za dopolnjevanje in razširitev govorne komunikacije.
Želimo si biti povezani
Vsem ljudem je skupno, da si med seboj želimo biti povezani. Postavljene ali premikajoče se roke drugega nam lahko pomagajo začutiti povezavo s tem, kar oseba čuti ali s tem, kar namerava narediti.
Ljudje smo nezavedno sprogramirani, da informacije o katerem koli od šestih osnovnih čustev iščemo v rokah drugih. Zaznavanje rok drugih in zaznavanje celega telesa drugih igra pomembno vlogo pri natančnem prepoznavanju čustev. Toda roke lahko te informacije posredujejo tudi neodvisno.
Raziskovalci so pred davnimi časi odkrili, da je veliko kortikalno tkivo možganov namenjeno našim rokam, bolj kot drugim delom telesa, preučenim v študiji. Vizualno senzorično področje naših možganov je zelo blizu senzoričnemu področju možganov na dotik. Rezultati nakazujejo, da je vizualno zaznavanje rok drugih verjetno povezano s somatosenzoričnimi nevroni v možganih, ki nam pomagajo obdelati to, kar drugi čustveno sporočajo.
Če želimo ljudje napredovati in postati bolj povezani z občutki drugih, so sedanje raziskave pokazale, da lahko k čustvenemu prepoznavanju pomaga osredotočanje na roke.