Azijska država Singapur je majhna, a mogočna. Ima znamenite lokacije, kot sta impresivno futuristični Gardens by the Bay in hotel Marina Bay Sands, katerega neskončni bazen je največji in eden najbolj luksuznih na svetu.
Toda ne glede na to, ali občudujete velikanski notranji slap letališča Changi ali uživate v sloviti ulični hrani, ene stvari v tej državi zagotovo ne boste videli: žvečilnega gumija.

Čeprav se zdi neškodljiv, je bil ta izdelek leta 1992 prepovedan. Od takrat so se zakoni nekoliko umirili in dovoljujejo žvečenje žvečilnega gumija v terapevtske namene.
Če pa vas ujamejo pri prodaji žvečilnega gumija ali, kar je še huje, če žvečilni gumi izpljunete na ulici, vas lahko doleti visoka globa.
Cena ekstremne čistoče
Zakaj ima ta država zakone, ki se mnogim zdijo pretirani? Vse to izhaja iz časov prvega singapurskega predsednika vlade Leeja Kuan Yewa, ki je prišel na oblast, ko se je država leta 1965 osamosvojila od Malezije.
Takrat je bila država majhno pristanišče z majhnim razvojem in gospodarstvom v težavah. Lee je želel to spremeniti in menil je, da je ključ do vsega tega čista in urejena kultura.
Ko so prepovedali žvečilke, je bil Lee višji minister Singapurja in član singapurskega parlamenta, zato je imel še vedno veliko moč.

Po nekaterih podatkih se je problem z žvečilko prvič pojavil, ko so jo ljudje lepili po vratih in senzorjih avtomatskih vrat singapurske podzemne železnice.
To je vodilo v tehnične težave in zakasnitve vlakov. Njegova rešitev je bila, da se je zavzel za popolno prepoved žvečilke.
Druge nenavadne prepovedi v Singapurju
Prepoved žvečilnih gumijev je morda najbolj znan singapurski zakon, ki ga večina sveta šteje za čudnega, vendar je omejitev, ki prepovedujejo prakse, običajne v številnih drugih državah, še več.
Na primer, prepovedano je tudi pljuvati v javnosti, metati smeti in hoditi po cesti namesto po pločniku. Prav tako vas lahko doletijo sodni postopki, če vas ujamejo pri uriniranju zunaj stranišča, grafitiranju javnega prostora ali izločanju sluzi iz nosu na cesto.

Čeprav se morda zdi, da je strogost Singapurja skrajna, se mestna država vsekakor ponaša z impresivno stopnjo čistoče.
Ne glede na to, kje v državi se nahajate, verjetno ne boste videli smeti, med vožnjo s podzemno železnico pa vam nikoli ni treba skrbeti, da se boste usedli na žvečilni gumi.
Čeprav je bila Leejeva vizija sporna, je Singapur spremenil v čisto in sodobno državo, za katero bi si upali trditi, da je eden najbolj zanimivih krajev na svetu.

Ima številne restavracije z Michelinovimi zvezdicami, neverjetne trajnostne pobude in celo čudovite skrite otoke, na katerih lahko uživate na belih peščenih plažah. Ima tudi višji BDP na prebivalca kot Združene države Amerike.
