Tega med prhanjem nikoli ne smete početi

26. maj 2025

Tega med prhanjem nikoli ne smete početi

26. maj 2025
Foto: Instagram @alexampollock
Tega med prhanjem nikoli ne smete početi

Tega med prhanjem nikoli ne smete početi

26. maj 2025
Foto: Instagram @shelbyhunstad

Čeprav deluje kot dobra ideja, strokovnjaki odsvetujejo ščetkanje zob med tuširanjem zaradi več higienskih tveganj.

Sodobni življenjski slog narekuje hiter tempo in stalno iskanje učinkovitejših načinov za opravljanje vsakodnevnih opravil. Ena od navad, ki se je v zadnjih letih uveljavila kot »multitasking« rešitev, je umivanje zob med tuširanjem.

Združevanje dveh higienskih rutin se morda res zdi praktično, vendar pa strokovnjaki s področja ustne higiene in dermatologije opozarjajo, da ta navada ni tako nedolžna, kot se morda zdi.

V nadaljevanju vam zato razkrivamo, zakaj lahko ščetkanje zob pod prho dolgoročno predstavlja tveganje za vaše zdravje in higieno ter zakaj je priporočljivo, da ostane zobna nega tam, kjer ji je mesto: pred ogledalom.

1. Topla voda zmanjšuje učinkovitost ščetke

Zobne ščetke so izdelane iz materialov, ki niso namenjeni dolgotrajnemu izpostavljanju visokim temperaturam. Vročina in para, ki nastajata med tuširanjem, lahko zmehčata ščetine, zaradi česar te izgubijo svojo strukturo in učinkovitost pri odstranjevanju zobnih oblog in ostankov hrane.

Zobne ščetke
Foto: Pexels

2. Vlažno okolje spodbuja razmnoževanje bakterij

Tuš kabina predstavlja toplo in vlažno okolje, ki je idealno za razvoj bakterij, plesni in glivic. Hranjenje ali uporaba zobne ščetke v takšnem prostoru povečuje verjetnost navzkrižne kontaminacije, kar lahko vodi do različnih okužb ustne votline.

3. Manj učinkovito ščetkanje

Umivanje zob je opravilo, ki zahteva določeno stopnjo osredotočenosti in natančnosti. Medtem ko opravljamo več nalog hkrati – na primer šamponiranje, britje ali umivanje telesa – kakovost ščetkanja neizogibno trpi. Površno ščetkanje povečuje tveganje za nastanek zobne gnilobe, vnetja dlesni in zobnih oblog.

Ženska v kopalnem plašču v kopalnici
Foto: Instagram @lottastichler

4. Možnost vnosa kozmetičnih ostankov v usta

Voda, ki teče po telesu med tuširanjem, pogosto vsebuje sledi kozmetičnih izdelkov, kot so šamponi, balzami in mila. V primeru, da si zobe umivate medtem ko ti izdelki še niso povsem odstranjeni, obstaja nevarnost, da pridejo v stik z ustno votlino in celo s prebavnim sistemom.

5. Zobna higiena zahteva lasten prostor in čas

Zobozdravstvena stroka poudarja, da je skrb za zobe pomemben del vsakodnevne nege, ki naj poteka ločeno od drugih rutinskih opravil. Namenjena naj bo samostojnemu trenutku pozornosti, kar prispeva k boljši tehniki ščetkanja, večji učinkovitosti čiščenja in dolgoročnemu ustnemu zdravju.

Style.Več novic