Že kar dolgo se, ko govorimo o težavah z odpadki, s prstom kaže na modno industrijo. Po podatkih portala Bussineswaste naj bi po vsem svetu vsako leto proizvedli 92 milijonov ton tekstilnih odpadkov, modna industrija pa naj bi bila tako odgovorna za 10 % vseh emisij toplogrednih plinov.
Zanimivo je, da prvotni navdih francoske arhitektke za recikliranje oblačil ni izviral iz velike količine odpadkov v tekstilni industriji, temveč iz želje po gradnji opeke brez uporabe betona. Odločila se je, da izkoristila svoje znanje in oblačila predrugačila ter jim tako dodala novo življenje.
Odslužen tekstil barvno presortira, zmelje v čim manjše delce, doda lepilo ter stisne v opeko. Tako nastane prav poseben, umetniško navdahnjen material, iz katerega se nato lahko izdelajo manjši pohištveni kosi ali pa se opeke uporabi za dekoracijo sten.
“Vzela sem dve majici, ju stisnila v opeko in je bila dovolj trdna. Tako je nastala zamisel o znamki FabBRICK!,” je v enem izmed intervjujev dejala Francozinja. Njen koncept je genialen in preprost hkrati, poleg zmanjšanja odpadkov pa pozitivno vpliva tudi na zmanjšanje gradbenih odpadkov.
Pri klasičnem recikliranju se materiali med seboj ne smejo mešati, njen koncept pa to omogoča. “Sčasoma nam je uspelo izumiti postopek, ki uporablja vse vrste tkanin. Tako mešamo bombaž, poliester, viskozo in vse druge”, pravi Clarise in dodaja, da lahko dajo v mlinček celotno oblačilo, pri čemer jim ni treba odstraniti gumbov ali drugih trdih delov.
Opeke, ki nadomeščajo različne stenske obloge, delujejo kot odlična izolacija, hkrati dušijo zvok, njen razvoj pa omogoča številne možnosti uporabe. Z razvrščanjem enakih barv tekstila se lahko ustvari različne barve opeke, pri čemer ima končna podoba značilen vzorec, ki nekoliko spominja na teraco.