Vam sedenje za računalnikom povzroča bolečine v vratu? Preizkusite ta trik

24. julij 2025

Vam sedenje za računalnikom povzroča bolečine v vratu? Preizkusite ta trik

24. julij 2025
Foto: Instagram @emilisindlev
Vam sedenje za računalnikom povzroča bolečine v vratu? Preizkusite ta trik

Vam sedenje za računalnikom povzroča bolečine v vratu? Preizkusite ta trik

24. julij 2025
Foto: Pexels

Pediatri že dolgo priporočajo, da dojenčki redno preživljajo nekaj časa na trebuhu, saj s tem krepijo mišice vratu, ramen in rok. A ta preprosta vaja je zdaj postala priljubljena tudi med odraslimi uporabniki TikToka, ki ugotavljajo, da ima podobne koristi tudi za njih.

V viralnem posnetku uporabnik @vsi_spine trdi, da “čas na trebuhu” pomaga odpravljati tako imenovani ‘tehnološki vrat’ – bolečine in okorelost, ki nastanejo zaradi dolgotrajnega gledanja v zaslon telefona ali prenosnika.

@vsi_spine Adult Tummy Time: Something so simple yet so effective to reverse Tech Neck. As a spine surgeon who looks down in the operating room all day, Dr. Jazini is a big fan of these practices to help with sore neck muscles. Have you tried this trend yet? #adulttummytime #tummytime #techneck #neckpain #neckpainrelief #backpain #backpainrelief #relax #yogaflow #cobraposition #posturehelp #posturetips #posturecorrection #healthy #lifestyle ♬ Cozy Day (Lofi) – The Machinist Beats

Fitnes trenerka @jennlashley pa v drugem videu dodaja, da lahko ta vaja splošno izboljša telesno držo. Zdravniki in fizioterapevti menijo, da imajo ti vplivneži prav, in da to zares pomaga.

Strokovnjaki namreč potrjujejo, da ta položaj dejansko aktivira mišice zadnjega dela telesa, tiste, ki so ključne za dobro držo, stabilno hrbtenico in močne spodnje okončine.

@jennlashley_ Stop and turn around right now! 😆Sometimes you gotta get creative 😉 Babies do tummy time, so should adults! . . . #posture #posturecorrection #posturetips #tummytime #backstrengthening #roundedshoulders #techneck ♬ BIG UP – INJI

Kaj sploh pomeni “čas na trebuhu” za odrasle?

Gre za vajo, pri kateri oseba leži na trebuhu, z rokami podloženimi pod prsni koš ali s komolci naslonjenimi na tla, medtem ko je hrbet rahlo usločen.

Lahko pa tudi dvignete roke, noge ali zgornji del telesa nad tla, medtem ko trebuh ostaja ob podlagi. Tak položaj spodbuja delovanje mišic hrbta in zatilja ter tako lajša napetost in bolečine v teh predelih.

Poleg tega prispeva k večji gibljivosti hrbtenice, saj s tem raztegnemo telo v nasprotni smeri od sključenega položaja, ki je značilen za sedenje pred zasloni.

žensko boli vrat
Foto: Pexels

Ali resnično pomaga proti bolečinam v vratu?

Raziskave kažejo, da povprečen uporabnik preživi več kot štiri ure dnevno ob pametnih napravah in v to ni vključen čas, ki ga preživimo pred računalnikom. Med gledanjem v ekran glava naravno pade naprej, kar povečuje pritisk na mišice vratu in zgornjega hrbta.

Glava odraslega človeka tehta okoli 4,5 do 5,5 kilograma, in če jo držimo sključeno, ta teža dodatno obremenjuje mišice. Pri tem so mišice hrbta pogosto neaktivne, kar vodi v oslabitev.

ženska sedi pred računalnikom
Foto: Pexels

Vaja na trebuhu spodbuja aktivacijo teh mišic, izboljšuje držo in zmanjšuje obremenitev vratu. Fizioterapevti pogosto svetujejo podoben položaj kot del terapije za poravnavo hrbtenice v bolj nevtralni položaj, saj s tem razbremenimo pritisk, okrepimo mišice in povečamo stabilnost.

Poleg tega ta vaja tudi raztegne upogibalke kolkov in trebušne mišice, dve skupini mišic, ki se pogosto zakrčita zaradi dolgotrajnega sedenja.

Kako se pravilno izvaja vaja na trebuhu?

Strokovnjaki priporočajo naslednje korake:

  • Uležite se na mehko podlogo ali preprogo, z obrazom proti tlom.
  • Podprite se na komolcih ali podlakti.
  • Če želite, rahlo dvignite roke, noge ali prsni koš od tal.
  • Glavo imejte v podaljšku hrbtenice – ne nagibajte je nazaj ali naprej.
  • Napnite trebušne mišice, da zaščitite križ.
  • Pogled naj bo usmerjen naravnost predse.
  • Izogibajte se pretiranemu ukrivljanju hrbta.

Začnite z nekaj sekundami (od 10 do 15) in postopoma podaljšujte trajanje. Če med vajo občutite bolečino, takoj prenehajte.

ženska z glavo v rokah sedi pred računalnikom
Foto: Pexels

Kdo lahko izvaja to vajo (in kdo naj jo raje preskoči)?

Ta vaja je primerna za večino ljudi, razen za tiste, ki imajo kronične bolečine v hrbtu ali vratu, ali so utrpeli poškodbe.

V teh primerih se je pred začetkom treba posvetovati z zdravnikom ali fizioterapevtom. Pomembno je, da ne vztrajate pri vaji, če se pojavi bolečina, saj to lahko stanje poslabša.

Druge učinkovite vaje za lajšanje napetosti v vratu

Čeprav je ležanje na trebuhu ena izmed koristnih tehnik za sproščanje mišic in izboljšanje drže, obstajajo še številne druge vaje, ki krepijo mišice vratu in hrbta ter povečujejo gibljivost:

  • Veslanje z utežmi, elastikami ali na napravi
  • Zgibi z dodatkom teže ali na ustrezni napravi
  • Klasični planki
  • Ležanje na hrbtu s penastim valjčkom pod rameni
  • Masiranje zgornjega dela hrbta s penastim valjčkom
ženska lajša bolečine v vratu
Foto: Pexels

Te vaje namreč razširjajo prsni koš, izboljšujejo telesno držo in spodbujajo aktivacijo mišic, ki so ključne za stabilnost.

Ko mišice delujejo proti sili gravitacije, se njihova moč naravno povečuje, kar je odličen dolgoročni doprinos k zdravju hrbtenice in splošnemu dobremu počutju.

Avtor
Piše

Julija Jesenovec

Style.Več novic