Skoraj vsako poletje lahko na družbenih omrežjih opazimo stare fotografije plaž iz sedemdesetih in osemdesetih let prejšnjega stoletja in skoraj vsi ljudje na slikah izgledajo bolj postavni in vitkejši od ljudi, ki jih na plažah videvamo dandanes, poroča Nova.rs.
Britanski kolumnist George Monbiot je opravil raziskavo, da bi našel odgovor, zakaj so ljudje v preteklosti izgledali boljše, kljub dejstvu, da so jedli več kot jemo danes.
In this photo, from 1976, almost everyone is what we would now call slim. So what has happened? A sudden loss of willpower, as some rightwing journos claim? No. An obesogenic environment created by junk food manufacturers and their advertisers. pic.twitter.com/DmzxsD5VLz
— George Monbiot (@GeorgeMonbiot) July 26, 2018
Ugotovil je, da ljudje danes pojemo mnogo več sladkorja. V preteklosti so ljudje resnično jedli več, a njihove prehranjevalne navade so bile drugačne. Danes na osebo kupimo pol manj svežega mleka, jajc in krompirja, a petkrat več jogurta in trikrat več sladoleda in čipsa.
Medtem ko so naši neposredni nakupi sladkorja močno upadli, se je sladkor, ki ga zaužijemo v pijačah in slaščicah, močno povečal.
“Sprememba se ni zgodila po naključju. Kot je trdil Jacques Peretti v svojem filmu ‘The Men Who Made Us Fat’ (Moški, ki so nas poredili, op. p.), so živilska podjetja veliko vlagala v ustvarjanje izdelkov, ki uporabljajo sladkor, z namenom, da zaobidejo naše naravne mehanizme nadzora apetita, ter v embalažo in promocijo teh izdelkov,” je pojasnil Monbiot in zaključil: “Zaposlujejo vojsko živilskih znanstvenikov in psihologov, da nas pretentajo, da pojemo več, kot potrebujemo.”