Z osamljenostjo se v današnjem času sooča vse več ljudi. Osamljenost pomeni neko veliko črno luknjo v vašem telesu, ki kriči po nekomu ali nečemu, da jo zapolni. Dokazano je povezana tako s fizičnimi kot psihičnimi boleznimi.
V štiriletni študiji, ki je potekala na Univerzi v Chicagu so ugotovili, da dolgoročna osamljenost predstavlja enako tveganje za smrt kot kajenje, saj lahko povzroči Alzheimerjevo bolezen, debelost, diabetes, visok krvni tlak, srčne bolezni in celo raka.
John Cacippo, vodilni strokovnjak na področju osamljenosti, je med študenti izvedel obširno raziskavo, v kateri je ugotovil, da imajo osamljeni ljudje najrazličnejše težave. Kažejo znake stiske (slabo spanje, visoka raven kortizola), imajo višji žilni upor od normalnega, to pa povzroča visok krvni tlak, kar lahko vodi v srčne bolezni.
Cacippo je torej znanstveno dokazal, da lahko osamljenost povzroča bolezni. Osamljenost pa povzroča tudi hitro menjavanje razpoloženja, dvome v samega vase, jezo, pesimizem, sramežljivost in hudo občutljivost na kritiko.
Nasvet: Spravite se v akcijo in se posvetite drugim! Pozabili boste nase in začeli bolj misliti na druge. Stara kitajska modrost namreč pravi: “Sebe spoznaš, ko na sebe pozabiš!” To pa vam bo prineslo še eno nepričakovano darilo – pri tem boste vedno bolj spoznavali sebe! Ali ni to največ, kar lahko dosežemo v življenju?