Biološki vzroki
Naravna sončna svetloba je ključna za proizvodnjo serotonina, hormona, odgovornega za uravnavanje razpoloženja, energije in sreče, poroča Grazia. Krajši in temnejši dnevi lahko tako povzročijo občutke žalosti in tesnobe, prav tako pa telo v temi proizvede več melatonina, hormona, odgovornega za uravnavanje spanja, zaradi česar smo pozimi bolj utrujeni.
Prav tako je za zimo značilno tudi pomanjkanje vitamina D, ki ga naše telo dobi s pomočjo sončne svetlobe. Ta vitamin namreč krepi imunski sistem in pomaga pri ohranjanju energije, brez njega pa je občutek izčrpanosti in šibkosti skoraj neizogiben.
Družbeni dejavniki
Zima je obdobje intenzivne družbene angažiranosti, saj prazniki in začetek leta prinašajo številne obveznosti, ki črpajo duševno in fizično energijo.
Ko praznični adrenalin januarja popusti, pogosto občutimo praznino, utrujenost in pomanjkanje motivacije, a na srečo obstajajo nasveti, ki vam lahko pomagajo povrniti energijo in ohraniti dobro voljo.
Izkoristite sončne trenutke
Preživljanje časa na prostem, tudi v oblačnih dneh, pomaga povečati raven serotonina in vitamina D.
Čuječnost in meditacija
Dihalne tehnike in meditacija pomagajo zmanjšati stres in izboljšati duševno zdravje.
Pravilna prehrana
Jejte živila, bogata z vitaminoma D in B, kot so mastne ribe, jajca in oreščki, omega-3 maščobnimi kislinami in magnezijem. Izogibajte se pretiranemu vnosu sladkorja in kofeina.
Postavite meje
Naučite se reči “ne” družabnim dogodkom, ki vas ne izpolnjujejo in se raje osredotočite na dejavnosti, ki vas resnično osrečujejo.