Čeprav se s prhljajem sooča več kot 50 odstotkov ljudi, se večina te neprijetnosti še vedno sramuje. Še več! Ljudje zaradi prhljaja celo omejujejo svoje družabno življenje in pogosto ne želijo nositi črnih oblačil, da se na njih ne bi poznale sledi prhljaja.
Kljub razširjenosti vzrok za nastanek prhljaja še zmeraj ni natančno pojasnjen, večina strokovnjakov pa se strinja, da ni posledica slabe higiene. V hladnejših mesecih se običajno še poslabša, saj zadrževanje v ogrevanih zaprtih prostorih poveča suhost kože. Ta povzroči nastanek drobnih belkastih kožnih lusk na lasišču, ki se jim lahko pridruži tudi srbečica, vse skupaj pa lahko vodi v sram in negativno samopodobo.
Glede na to, da ima lahko prhljaj veliko različnih vzrokov, nam mora biti jasno, da ni vedno mogoče najti univerzalnega “recepta”, kako se ga znebiti. Težava morda izvira v uporabi neprimernih izdelkov ali nepravilnega česanja las, vi pa ste se osredotočili na spremembo prehrane, zaradi česar ne boste prišli do želenih rezultatov.
Zato je pri iskanju rešitve najpomembnejše začeti z odkrivanjem vzroka. Vendar, ali veste, kaj vse povzroča čezmerno luščenje lasišča?
Tako kot ni vsaka koža enaka, niso enake niti vse oblike prhljaja – in najpreprostejša delitev se nanaša na suh in masten prhljaj, ki se ne razlikujeta le po vzrokih, temveč tudi po simptomih, ki jih opazimo.
Suh prhljaj prepoznamo po drobnih belih in sivkastih kosmičih, ki so na otip suhi in rahli ter zelo enostavno odpadejo z lasišča – in prav to vrsto prhljaja imamo v mislih, ko govorimo o osovraženih “belih ramenih”. Za masten prhljaj pa je značilna povečana proizvodnja sebuma, ki v stiku z glivico, znano kot malasezija, povzroči debele, mastne luske, ki se zalepijo na lasišče in jih je zelo težko odstraniti, tudi s šamponiranjem.
Dermatologi trdijo, da je prhljaj – ne glede na to, ali je ta suhega ali mastnega tipa – mogoče rešiti le s skrbno zasnovano rutino, ki vključuje aktivne sestavine, posebej ustvarjene za luščenje in vlaženje lasišča, in prav takšno zmagovalno kombinacijo najdete v liniji Dercos. Ta, zdaj že slavna dermatološka linija, ki je specializirana za težave z lasiščem, sodi med najbolje prodajane na svetu, z dobrim razlogom.
Linija šamponov proti prhljaju vsebuje različne formule, prilagojene specifičnim potrebam lasišča, zato lahko – odvisno od vrste las in lasišča – izbirate med štirimi šamponi Dercos proti prhljaju: eden je brez sulfatov in je zato namenjen občutljivemu lasišču, drugi je prilagojen za odpravljanje prhljaja na suhih laseh, tretji na običajnih in mastnih laseh, medtem ko je luščilni šampon specializiran za odstranjevanje lepljivega prhljaja.
Edinstvena tehnologija teh šamponov odpravi 100 odstotkov vidnega prhljaja, hkrati pa deluje tudi na dermatološke vzroke težave – ponovno vzpostavi ravnovesje mikrobioma lasišča in pomaga pri njegovem celjenju.
Z zelo preprosto rutino šamponiranja boste lasišče v le nekaj tednih očistili odvečnega sebuma in ublažili njegovo občutljivost, kar vodi do naravnega zmanjšanja luščenja in tvorjenja prhljaja. Naravne luščilne sestavine, kot je salicilna kislina, bodo pospešile proces luščenja in zmanjšale proizvodnjo sebuma, medtem ko bodo vlažilne sestavine, kot je glicerin, učinkovito pomirile draženje in rdečino ter, kar je še pomembneje, obnovile naravno ravnovesje mikrobioma na lasišču.
Prav zaradi te zmagovalne kombinacije sestavin linijo Dercos svojim pacientom priporočajo in predpisujejo številni dermatologi v Sloveniji, njeno učinkovitost pa so preizkusili potrošniki. Kar 96 odstotkov jih je potrdilo takojšnjo učinkovitost in kar 92 odstotkov jih je izjavilo, da je linija preprečila pojav prhljaja. Več kot 90 odstotkov anketirancev tudi meni, da je tretma učinkovitejši od drugih, ki so jih preizkusili, in da ima pomirjujoč učinek na lasišče.
Dermatologi svetujejo, da poleg kakovostnega šampona v svojo vsakodnevno rutino vključite tudi nekaj sprememb – umivajte se z nižjo temperaturo vode, saj hladnejša voda pomirja vnetje in upočasni delovanje žlez lojnic ter izločanje sebuma, pazite pa tudi na česanje, saj lahko grobe krtače in čezmerno drgnjenje lasišča poslabšajo draženje in pospešijo tvorjenje prhljaja.
Nenazadnje pa je pomembno spoznanje, da prhljaj ni nujno vseživljenjska težava – z le nekaj zmogljivimi sestavinami in minimalnimi spremembami v vaši dnevni rutini bo kmalu le še stvar preteklosti in takrat boste brez skrbi oblekli vašo najljubšo črno oblekico, ki je dolgo časa samevala v vaši omari.
Vse o Vichyjevi liniji proti prhljaju lahko preberete TUKAJ.